salvage certificate - auta z USA

Salvage certificate - tłumaczenie na polski salvage title salvage title tłumaczenie

Jak zarejestrować pojazdy zza granicy?

Sprowadzanie pojazdów zza granicy lub nawet zza oceanu jest, i staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Co jeśli samochód posiada Salvage Certificate? Co to oznacza? W dalszej części tekstu tłumaczymy czy należy się bać Salvage Title. 

Import samochodów z Ameryki jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy stać się posiadaczem bardzo dobrego, zadbanego samochodu za niższą cenę, niż w naszym kraju. Auta pochodzące z USA w Europie są też niezwykle rzadkie, unikatowe i oryginalne. Dlatego ta opcja często również przyciąga wielu miłośników sztuki projektowania samochodu, kolekcjonerów i pasjonatów motoryzacji. Aby jednak sprowadzić samochód zwłaszcza z takiego kraju jak USA, potrzeba wiele chęci i cierpliwości, ponieważ jest to proces żmudny, skomplikowany i dość czasochłonny. Jednak dla chcącego nic trudnego, a więc tutaj pojawia się pytanie: jak dokładnie to zrobić?

Import pojazdu bez problemu

Po wyborze i zakupie swojego idealnego samochodu, kolejne co przychodzi nam do głowy to jak zorganizować transport? Należy wtedy wynająć miejsce na statku transportowym, jednak opłata za wynajem kontenera na statku to nie jedyna rzecz, o której musimy pamiętać, ponieważ powinniśmy uiścić również opłaty importowe. Są to: cło, akcyza oraz podatek VAT. Zwykle jest to zakup samochodu z USA I odprawa w Niemczech lub Holandii

Co zrobić przed rejestracją?

Większość samochodów z Ameryki niestety jest zdyskwalifikowanych z użytkowania w Polsce, ponieważ europejskie normy kodeksu drogowego różnią się lekko od tych Amerykańskich. Przed rozpoczęciem procesu rejestracji, a po imporcie pojazdu, należy udać się do warsztatu samochodowego, który specjalizuje się w tego typu przeglądach. Tam specjalista oceni, czy auto nie wymaga pewnych przeróbek, aby mogło być używane w Polsce zgodnie z prawem. Zazwyczaj auta zza oceanu potrzebują pewnych większych lub mniejszych zmian i jest to całkowicie normalne.

Niezbędna dokumentacja pojazdu

Po zdobyciu wszelkich potwierdzeń dokonania wpłat dotyczących importu wraz z wszystkimi innymi potrzebnymi dokumentami należy udać się do tłumacza. Tłumaczenia wszystkich potrzebnych i niezwykle ważnych w tym procesie dokumentów może dokonać tylko profesjonalista – tłumacz przysięgły.

Dokumenty, potrzebne do rejestracji, które powinniśmy posiadać to:

  • dowód osobisty lub paszport – identity card (ID) or passport
  • dowód rejestracyjny – vehicle registration certificate
  • umowę zakupu auta lub fakturę – car purchase contract or invoice
  • potwierdzenia dokonania opłat importowych – confirmation of paying import duties
  • potwierdzenie przeglądu technicznego – technical inspection certificate
  • dokument potwierdzający tytuł własności auta – document confirming the car ownership title.
  • jeśli samochód jest po wypadku to Salvage Certificate ( Salvage Title )

Skompletowane, czytelne i przejrzyste dokumenty to bardzo ważny punkt, bez nich rejestracja pojazdu z USA w Polsce nie będzie możliwa. Po skompletowaniu konieczne będzie ich przetłumaczenie z języka angielskiego na polski. Z wszystkimi dokumentami należy udać się do urzędu komunikacyjnego i zarejestrować samochód.

 

Zakup samochodu z USA odprawa w niemczech

Ponadto dokumentacja będzie zawierać dokumenty z niemieckiego lub holenderskiego urzędu celnego, do którego przybywa pojazd.

Obecnie bardzo wiele samochodów na polski rynek jest importowanych z USA. Przeważnie jest to zakup samochodu z USA i odprawa w Niemczech. Po imporcie samochodu z USA do Polski do przetłumaczenia jest kilka różnych dokumentów z angielskiego oraz niemieckiego lub/i niderlandzkiego na polski

Większość samochodów importowanych z USA trafia do Europy statkiem poprzez porty w Niemczech lub Holandii.

comprar coche americano salvage title salvage certificate usa cars

Jakie są terminy rejestracji pojazdu po przyjeździe do Polski?

Niestety istnieją pewne terminy, których nabywca auta musi się trzymać. W ciągu 14 dni od importu samochodu należy złożyć deklarację w urzędzie celnym. Natomiast na opłacenie akcyzy i rejestrację mamy aż 30 dni.

Choć wielu być może marzy o swoim pojeździe zza oceanu, zniechęca ich jednak cały proces oraz ilość czasu i energii, którą trzeba w to włożyć, aby móc poruszać się nim na polskich drogach. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Na rynku istnieje wiele firm importowych, które w tym właśnie się specjalizują. Korzystając z usług fachowców oczywiście oszczędzamy czas na papierkowej robocie, ale również na organizowaniu transportu. Jeśli podamy również swoje preferencje, możemy z ich pomocą ułatwić sobie bardzo wyszukiwanie idealnego dla nas pojazdu. Bez względu na to, czy będziemy korzystać z usług profesjonalistów, czy zdecydujemy się zając tym samodzielnie, wiedza na ten temat na pewno się nam przyda.

“salvage title” lub “salvage certificate

„Salvage Certificate lub Salvage Title” to rodzaj dokumentu, który jest zwykle wydawany dla wszystkich pojazdów, które są uszkodzone w takim stopniu, że koszt ich naprawy przekracza ich wartość rynkową. Jest on również wydawany, gdy pojazd został uznany za utracony przez właściciela, firmę ubezpieczeniową, rząd innego państwa lub organ sądowy. Niektóre państwa traktują ten tytuł ratunkowy tak samo jak tytuł „złom”(Junk Title). Jednak większość z nich używa tytułu, aby wskazać, że pojazd nie jest zdatny do ruchu drogowego i dlatego nie może zostać zarejestrowany. 

Nie zawsze należy się bać tytułu Salvage Title/Certificate, należy pamiętać, że w USA części samochodowe są bardzo drogie, i czasem amerykanie, zamiast naprawiać, kupują nowe auta, natomiast te są jeszcze w bardzo dobrym stanie, wymagają tylko drobnych napraw.

Pamiętaj, że w przypadku uszkodzeń lub kasacji, samochód z USA będzie miał dokument “salvage title” który wraz z innymi dokumentami trzeba będzie przetłumaczyć.

Więcej informacji na naszej stronie : Tłumaczenie dokumentów samochodowych USA

Napisała: Zuzanna Knopek

Newsletter

Zapisz się do Newslettera i otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach i promocjach

Wysyłając swój adres mailowy wrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych – Administratorem danych osobowych jest firma Trzecia Połowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul Sarmacka 1A/82

Popularne wpisy