test przed wylotem do anglii?

test przed wylotem do anglii?

Ruch podróżnych między Wielką Brytanią a Polską. Kiedy potrzebna będzie pomoc tłumacza?

Ponad rok temu pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Obecna poprawa sytuacji epidemiologicznej jest dla nas niczym światełko w tunelu w powrocie do normalności. Wygrana bitwa nie oznacza niestety wygranej wojny, lecz powoli zaczynamy myśleć o podróżach za granicę. W tym artykule uwaga będzie skupiona w kierunku Wielkiej Brytanii i jej terytoriów zależnych. Czego potrzeba, aby się tam udać i czy będzie konieczne tłumaczenie dokumentów?

Teren Zjednoczonego Królestwa

Obecne warunki wjazdu do UK są niestety bardzo rygorystyczne. Osoby powyżej 11. roku życia zobowiązane są wykonać test na obecność COVID-19 na 72h przed podróżą. Ponadto na więcej niż 48h przed przyjazdem należy wypełnić Formularz Lokacyjny (ang. Public Health Passenger Locator Form). Następnie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna oraz kolejne testy w 2. i 8. dniu po przyjeździe. Testy do wykonania po przybyciu należy zamówić wcześniej przez Internet.

W przypadku samej Anglii, wypełniając Formularz przed przyjazdem, można dołączyć do programu Test to Release i wtedy kwarantannę można zakończyć po 5 dniach. Oczywiście jeśli piątego dnia wykonamy dodatkowy test na własny koszt, a jego wynik będzie negatywny.
Nieco inne ograniczenia obowiązują w Szkocji. Aby się do niej udać, musimy dodatkowo zarezerwować 10 nocy w hotelu i tam odbyć kwarantannę.

Uwaga! Tłumaczenia wyników testów na koronawirusa wykonywanych przed przybyciem nie są uznawane! Wynik testu musi być wydany od razu w odpowiednim języku (angielskim, francuskim bądź hiszpańskim). Wszystkie powyższe zasady obowiązują także osoby częściowo i w pełni zaszczepione – Polska zakwalifikowana jest jako obszar średniego ryzyka. 

Paszporty szczepionkowe w Wielkiej Brytanii

Od 17 maja rusza aplikacja NHS (brytyjski odpowiednik NFZ), przez którą będzie można okazać potwierdzenie zaszczepienia. W chwili obecnej służyć ma ona Brytyjczykom wracającym z wakacji z kraju zakwalifikowanego jako obszar niskiego ryzyka. Po okazaniu potwierdzenia pełnego zaszczepienia nie będą oni zobowiązani do odbycia kwarantanny. Zatem na chwilę obecną nawet pełne zaszczepienie nie ułatwia dostania się do UK.

A może wakacje w terytoriach zamorskich Wielkiej Brytanii?

test przed wylotem do anglii?

Ze względu na wydarzenia historyczne w przeszłości, obecnie wiele miejsc na świecie ma status terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii. Posiadają one jednak częściową niezależność, przez co zasady wjazdu do nich różnią się.

Niestety, Anguilla i Falklandy wprowadziły całkowity zakaz ruchu turystycznego do odwołania. Można jednak polecieć na Bermudy bądź na Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Aby udać się na Bermudy, każdy jest zobowiązany do wypełnienia aplikacji, od 1 do 3 dób przed datą podróży. Jednym z dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku jest negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego do 5 dni przed wylotem. Musi być to test PCR. Ponadto w przypadku Bermudów, osoby w pełni zaszczepione muszą wykonać test przy wjeździe oraz 4., 8. i 14. dnia pobytu. Kwarantanna jest obowiązkowa, ale tylko otrzymania wyniku pierwszego testu. Osoby niezaszczepione również  muszą wykonać test przy wjeździe oraz 4., 8. i 14. dnia pobytu. Dla osób niezaszczepionych kwarantanna wynosi 4 dni i obowiązkowe jest noszenie specjalnej bransoletki na ręce. Obowiązek wykonania testów dotyczy osób powyżej 10 r. ż.

Jeśli chodzi o Wyspy Dziewicze, to można dostać się na nie jedynie albo drogą powietrzną,  przez Port lotniczy Terrance B. Lettsome,  albo promem USVI do miasta Road Town. Wcześniej należy postarać się o  Zaświadczenie o zezwoleniu na podróż, rodzaj którego zależy od naszego statusu zaszczepienia.

Jakie koszty?

Od osób w pełni zaszczepionych wymagany jest negatywny wynik testu RT-PCR, wykonanego od 3 do 5 dni przed przyjazdem. Co więcej, należy wykonać test na obecność COVID-19 przy wjeździe i odbyć kwarantannę do otrzymania negatywnego wyniku testu. Do tego należy przedstawić dowód pełnego zaszczepienia i Zaświadczenie o zezwoleniu na podróż, które kosztuje wtedy 105 dolarów amerykańskich.

Osoby częściowo zaszczepione także muszą przedstawić negatywny wynik test RT-PCR , wykonanego od 3 do 5 dni przed przyjazdem. Oprócz tego należy wykonać test na COVID przy wjeździe oraz drugi test po 4 dniach. Kwarantanna obowiązuje do odbioru negatywnego wyniku testu przeprowadzonego po 4 dniach. Ponadto należy przygotować dowód zaszczepienia i Zaświadczenie o zezwoleniu na podróż, które kosztuje wtedy 175 dolarów amerykańskich.

Osoby niezaszczepione  muszą przedstawić negatywny wynik test RT-PCR , wykonanego od 3 do 5 dni przed przyjazdem. Następnie muszą one wykonać test w momencie przybycia i drugi test po 7 dniach. Kwarantanna jest obowiązkowa do odbioru negatywnego wyniku testu przeprowadzonego po 7 dniach. Trzeba posiadać też Zaświadczenie o zezwoleniu na podróż, które kosztuje wtedy 175 dolarów amerykańskich.

Niezaszczepione dzieci (od 5 roku życia) zaszczepionych rodziców przebywają na kwarantannie z nimi do momentu, aż rodzice uzyskają negatywny wynik testu wykonanego przy wjeździe. Dzieci muszą być dodatkowo przetestowane na koronawirusa po 4 dniach od przyjazdu.

Grupa gdzie część osób jest zaszczepiona, a część nie, jest traktowana jak grupa osób niezaszczepionych. Może być konieczne tłumaczenie wyników testów przeprowadzonych przed przyjazdem oraz zaświadczeń o częściowym zaszczepieniu.

Polacy wracający do ojczyzny na wakacje

test przed wylotem do anglii?

Zasadniczo każda osoba przybywająca zza granicy do Polski jest z automatu kierowana na 10-dniową kwarantannę. Są jednak dwa rodzaje wyjątków. Pierwszy z nich dotyczy posiadanego statusu, zawodu czy powodu wjazdu (np. stewardzi, kierowcy zawodowi, dyplomaci, studenci uczący się na terenie Polski czy osoby przybywające w pilnych celach służbowych).

Rozpatrując bardziej prawdopodobny scenariusz, czyli obywatela Polski powracającego na zwykłe wakacje, możliwy jest drugi rodzaj wyjątku. Wtedy kwarantanny można uniknąć, jeśli posiada się potwierdzenie pełnego zaszczepienia (ostatnia dawka podana powyżej 14 dni przed przybyciem). Możliwe jest także przedstawienie dowodu na to, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy podróżny był na kwarantannie lub był hospitalizowany. Oczywiście w związku z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. Jeśli miało to miejsce na terenie Wielkiej Brytanii, konieczne może być przedstawienie tłumaczenia dokumentów na język polski.

Jeśli nie mamy żadnego z powyższych potwierdzeń, pozostaje albo odbyć 10-dniową kwarantannę, albo tuż po powrocie wykonać test. Niestety, test wykonany przed przybyciem nie będzie ważny, ale lotniska czy punkty graniczne są w większości przystosowane do szybkiego testowania. Wtedy kwarantanna kończy się wraz z otrzymaniem negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Jak widać, dla chcącego nic trudnego. Decydując się na pomoc naszych tłumaczy możesz zapewnić sobie przepustkę do wymarzonych wakacji, w trakcie których odpoczniesz po walce z pandemią.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera i otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach i promocjach

Wysyłając swój adres mailowy wrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych – Administratorem danych osobowych jest firma Trzecia Połowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul Sarmacka 1A/82

Popularne wpisy