Najbardziej przyszłościowe języki obce

flagi różnych krajów

Zastanawiasz się jakie są najbardziej przyszłościowe języki obce, których warto się uczyć z myślą o możliwościach na rynku pracy? W tym artykule znajdziesz ranking języków obcych i dowiesz się w jaki sposób znajomość języków obcych zwiększa twoją atrakcyjność na rynku pracy i jakich języków zacząć się uczyć, aby znaleźć dobrze płatną pracę i osiągnąć sukces.

Na pytanie czy w ogóle warto znać języki obce odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że tak. Nie bez powodu liczba osób władających językami obcymi stale wzrasta. Porozumiewanie się językiem obcym daje wiele korzyści i możliwości. Znajomość języków ma mnóstwo zalet, o których możnaby mówić godzinami, ale dzisiaj skupmy się na przyszłości związanej z językami. Nauka języków obcych realnie wpływa na twoją przyszłą karierę. Niemalże każda oferta pracy zawiera wymaganie znajomości języków obcych. Tacy pracownicy zarabiają z reguły więcej niż ci, którzy nie znają obcych języków. Nawet znajomość języka angielskiego zwiększa twoje szanse. Obecnie najczęściej poszukiwane języki obce to: język niemiecki, język hiszpański, język francuski, język włoski, języki skandynawskie, a nawet język rosyjski, mimo obecnej sytuacji.

przyszłościowe języki. Jakich języków warto się uczyć?
Znajomość co najmniej jednego języka obcego zwiększa Twoją atrakcyjność na rynku pracy.

Jakie są najbardziej przyszłościowe języki obce?

Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Pojawiają się nowe możliwości, ponieważ wiele firm decyduje się na inwestycje w Polsce. Niektóre kraje rozwijają się gospodarczo i technologicznie bardzo szybko, a co za tym idzie zapotrzebowanie na osoby znające te języki wzrasta.

Warto wspomieć, że dzisiejszych czasach sama znajomość angielskiego, czy innego z grupy popularnych języków obcych niekoniecznie gwarantuje sukces. Dlatego wiele osób decyduje się na naukę dodatkowego języka. Nauka nowego języka na pewno daje liczne możliwości i otwiera wiele drzwi na rynku pracy. Ważny jest także poziom znajomości języków. Czasami nie wystarczy znajomość języka na poziomie komunikatywnym i konieczne jest porozumiewanie się biegle językiem obcym. Jeżeli myślisz o pracy w biznesie, przydatny może się okazać także język obcy biznesowy lub specjalistyczny.

A więc jakie są najbardziej potrzebne języki obce, których nauka i dobra znajmość da owoce w przyszłości? Odpowiedź na pytanie jakie języki warto znać znajdziesz poniżej.

Jakie są języki przyszłości?

nauka angielskiego
Znajomość języków obcych daje możliwość znalezienia lepszej pracy.

Język angielski na rynku pracy

Dlaczego warto uczyć się tego języka? Język angielski to światowa lingua franca, co oznacza, że jest on najpopularniejszym i najczęściej używanym językiem świata. Nie ma wątpliwości, że angielski jest najlepszym językiem do nauki jeżeli chodzi o zdobycie dobrej pracy. Angielski jest używany w 94 krajach, a liczba osób posługujących się tym językiem (jako pierwszym i drugim) wynosi 942 miliony. Język angielski to język “urzędowy” świata biznesu, język międzynarodowych korporacji, a także język urzędowy największych gospodarek świata czyli Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Angielski jest na pewno dobrym pomysłem jeżeli myślisz o językach, które dadzą ci realne korzyści.

Niemniej jednak w dzisiejszych czasach ten język jest bardzo popularny i dobra znajomość języka angielskiego nie wystarczy. Posługiwanie się biegle językiem angielskim jest niezywkle cenne, biorąc pod uwagę sytuację na rynku. Nauka języka angielskiego powinna zawierać także elementy języka biznesowego albo specjalistycznego, np. medycznego, związanego z informatyką czy nowymi technologiami. Na szczęście lektorów języka angielskiego nie brakuje i każdy znajdzie coś dopasowanego do siebie i swoich możliwości. W języku angielskim dostępna jest duża ilość książek, podcastów, filmów czy darmowych kursów W Polsce w każdej szkole uczą języka angielskiego, może warto wycisnąć z tego ile się da?

lekcje jęz.angielskiego
Porozumiewanie się w języku obcym daje wiele możliwości.

Znajomość języka chińskiego

Dlaczego warto uczyć się chińskiego? Ten język ma ogromny potencjał. Nauka języka chińskiego na pewno się w przyszłości opłaci. Językiem chińskim posługuje się około miliarda osób na całym świecie. Chiny to przecież druga co do wielkości i jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Za tym rozwojem stoi także wzrost zapotrzebowania na pracowników znających język chiński. Może nie jest to najłatwiejszy język świata, ale z jego znajomością mamy zagwarantowany rozwój kariery zawodowej, a za tym idą większe zarobki i możliwości pracy za granicą. Podczas zapisu na kurs języka chińskiego warto zwrócić uwagę na dialekt. Najbardziej opłacalna jest nauka języka mandaryńskiego, który znają oprócz Chińczyków także Tajwańczycy, Indonezyjczycy, Malezyjczycy czy Singapurczycy.

Obecnie szkoły języków obcych oferują kursy chińskiego mandaryńskiego, dlatego nie ma dużego problemu z rozpoczęciem nauki tego języka.

Jeden z najpopularniejszych języków - język hiszpański

Kolejnym językiem obcym jest jęz. hiszpański. Posługują się nim nie tylko Hiszpanie i mieszkańcy całej Ameryki Południowej, ale także mniejszości w Stanach Zjednoczonych. Język hiszpański jest także jednym z najczęściej używanych języków obcych. Według British Council hiszpański jest używany przez 34% firm w Wielkiej Brytanii. Jak widać rynek jest naprawdę ogromny. Liczba osób, które znają język hiszpański przekracza obecnie półtora miliarda i stale wzrasta. Hiszpańskiego jako kolejnego języka uczy się ok. 46 milionów osób. Być może nie jest to język niezbędny w świecie biznesu, ale przy tak dużej ilości uzytkowników na pewno będzie przydatny, szczególnie jako dodatkowy język obcy.

Języki przyszłości mają ogromny potencjał.

Japoński - język przyszłości

Język japoński mimo, że nie należy do najpopularniejszych języków obcych, ma świetlaną przyszłość. Japonia ma kluczowy udział w handlu międzynarodowym i posiada znaczące udziały w różnych branżach, w tym w finansach, informatyce , a zwłaszcza w programowaniu, przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym. Język japoński jest szeroko wykorzystywany w takich branżach jak technologia, co czyni go jednym z najlepszych języków biznesowych przyszłości.
 
Ponadto, umiejętność mówienia po japońsku będzie przydatna, ponieważ Japonia jest siedzibą kilku znanych sieci handlowych. Ten kraj jest centrum produkcji i innowacji edukacyjnych, ponieważ posiada jedne z najnowocześniejszych technologii na świecie. Nauka języka japońskiego z pewnością przyniesie wymierne korzyści w przyszłości.
 

Język arabski - potrzebny język obcy

Dlaczego warto uczyć się arabskiego? Jako jeden z głównych języków Bliskiego Wschodu, arabski jest jednym z najbardziej przydatnych języków w biznesie i może dać wiele możliwości, szczególnie w przemyśle naftowym i gazowym. Jednak biznes nie ogranicza się tylko do pól naftowych na Bliskim Wschodzie – obejmuje również infrastrukturę, modę i turystykę.
 
Arabski jest bardzo popularnym wyborem wśród osób uczących się drugiego języka obcego, ponieważ umożliwia firmom i ich pracownikom ekspansję na nowe rynki. Może również pomóc pracownikom w bardziej efektywnym komunikowaniu się z zagranicznymi klientami, pomóc firmom w rozpowszechnianiu ich marek i pomóc firmom w nawiązaniu długotrwałych relacji w krajach arabskojęzycznych. Nie od dzisiaj wiadomo, że znajomość języków partnerów biznesowych może okazać się klczowa na drodze do zawodowego sukcesu.
 
Arabski, po chińskim mandaryńskim, hiszpańskim, angielskim i hindi, jest piątym najczęściej używanym językiem na świecie, z szacunkową liczbą 274 milionów osób władających językiem w stopniu natywnym.
business meeting
Znając języki obce, masz szansę na pracę w międzynarodowym środowisku.

Hindi językiem przyszłości?

Kolejnym obcym językiem jest hindi. To język, którego warto się uczyć, o czym świadczy rosnąca liczba firm obecnych w Indiach. Indie doświadczyły jednego z największych wzrostów gospodarczych na świecie. Hindi jest jednym z oficjalnych języków Indii i jest używany przez około 577 milionów ludzi jako język ojczysty.
 
W Indiach można znaleźć ogromne dziedzictwo rolnicze, artystyczne i kulturowe. Przemysł rozwija się dosyć szybko, a rynek konsumencki jest znaczący. Nauka hindi pomoże Ci pracować na lokalnym rynku, jeśli chcesz handlować z tą rozwijającą się i rosnącą w siłę gospodarką. Zaproponowano także aby hindi został dodany do listy języków urzędowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jeśli zostanie zatwierdzony, wszystkie dokumenty ONZ będą musiały być dostarczane w tym języku.

Język niemiecki - jeden z najpopularniejszych języków biznesowych w Europie

Dlaczego warto uczyć się tego języka? Niemiecki jest jednym z najbardziej przydatnych języków w biznesie w Europie, ponieważ Niemcy są najludniejszą gospodarką kontynentu europejskiego, a język niemiecki jest powszechnie używany w całej UE. Jako najlepszy na świecie kraj pod względem przedsiębiorczości, Niemcy są jedną z europejskich potęg gospodarczych. Wysoko oceniono również jakość życia i przyjazność dla biznesu.
 
Ponad 95 milionów ludzi na całym świecie mówi po niemiecku, w tym wiele osób w Europie Środkowej, więc nauka tego języka daje dodatkową korzyść w postaci możliwości reklamowania swojej firmy w innych krajach niemieckojęzycznych, takich jak Austria i Szwajcaria. Nauka języka niemieckiego ułatwia komunikację z partnerami biznesownymi. Z racji położenia naszego, niemiecki może być bardzo cenny na polskim rynku pracy. Dodatkowym atutem jest dostępność lektorów przez co lekcje języka niemieckiego mogą być tańsze niż np. języka mandaryńskiego.
 
języki
Znajomość więcej niż jednego języka obcego podnosi Twoją wartość na rynku pracy.
Teraz już wiesz jakie są języki przyszłości i dlaczego warto rozpocząć naukę języków.

Nauka języków obcych pozwala rozwinięcie skrzydeł na rynku pracy i nie tylko. Cenne jest porozumiewanie się zarówno językiem angielskim jak i innym językiem najlepiej z powyższej listy – znajomość dodatkowego języka na pewno będzie twoim ogromnym atutem.

Pamiętaj, że twoje wynagrodzenie z reguły będzie uzależnione od stopnia biegłości języków obcych, które znasz. Niemniej jednak osoby znające języki obce mogą liczyć na wyższą pensję. Mam nadzieję, że wiesz już jak dużą rolę odgrywają języki obce na rynku pracy i jesteś teraz zmotywowany do nauki drugiego języka!

Autor: Dominika Gawryluk