JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA W SZWAJCARII?

Czy wiesz jak wyglądają studia w Szwajcarii? Chciałbyś studiować za granicą, w innym języku? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Dlaczego warto studiować w Szwajcarii?

Studia w Szwajcarii każdego roku przyciągają mnóstwo ludzi z całego świata, którzy chcą podjąć edukację właśnie w tym wyjątkowym kraju. Jednym z głównym powodów jest wysoki poziom edukacji w Szwajcarii. Wiele szwajcarskich uczelni zalicza się do elitarnego grona najlepszych na świecie. Studia w Szwajcarii można podjąć na wszelkich szczeblach. Szwajcarskie dyplomy absolwentów studiów są wysoko cenione przez pracodawców. Ukończenie studiów w Szwajcarii zdecydowanie otwiera furtkę do świetnej kariery zawodowej w przyszłości i zwiększa szanse na znalezienie pracy przez absolwentów szwajcarskich uczelni. Inną zaletą jest możliwość uczenia się w różnorodnych miastach. Szwajcaria jest bardzo zróżnicowana etnicznie oraz kulturowo. Do wyboru przyszłych studentów pozostają takie miasta, jak Zurych, Lozanna, Genewa, Berno czy Sankt Gallen. Zurych okaże się idealnym wyborem dla osób zainteresowanych giełdą, ponieważ znajduje się tam czwarta największa giełda na świecie. Z kolei Lozanna to raj dla miłośników frankofońskiej kultury.

Studia oferowane w Szwajcarii można podjąć w kilku językach. Najczęściej są to niemiecki, francuski oraz włoski. Obecne są także kierunki w języku angielskim, chętnie wybierany przez studentów zagranicznych. Klimat szwajcarskich miast umożliwia łączenie nowoczesnego trybu życia z pozostawaniem w tradycyjnym klimacie. Kolejnym plusem jest możliwość znalezienia pracy po studiach w wielu znanych, międzynarodowych korporacjach, które mają siedziby w Szwajcarii. Swoje biura mają także FIFA, Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Organizacja Handlu.

Jakie dokumenty należy przetłumaczyć, żeby studiować za granicą?

Do podjęcia studiów za granicą potrzebne będzie przetłumaczenia szeregu dokumentów. Podstawowymi dokumentami wymaganymi przez zagraniczną uczelnie będzie tłumaczenie Twojej matury oraz aktu urodzenia. W niektórych przypadkach mogą być tez wymagane tłumaczenia takich dokumentów jak zaświadczenie o dochodach. Sprawdź też koniecznie czy nie będzie wymagana legalizacja dokumentów oraz przeczytaj artykuł “Jak uzyskać legalizację dokumentów w Polsce”

Sprawdź ile tłumaczenie poszczególnych dokumentów będzie Ciebie kosztowało. W tym celu kliknij o kolei w poniższe przyciskali i wyszukaj kraj, w którym chcesz podjąć studia.

Jeżeli nie ma na liście Twojego kraju możesz przejść bezpośrednio do formularza kontaktowego i wysłać nam zdjęcie lub skan dokumentu do wyceny.

Świadectwa maturalne
zaświadczenie o stanie cywilnym
Legalizacja dokumentów
Szwajcarskie uczelnie

W Szwajcarii dokonuje się wielu odkryć i nieustannie prowadzi się badania nad następnymi innowacjami. Stąd warto zostać częścią tego przedsięwzięcia i brać udział w tworzeniu czegoś, co być może okaże się rewolucjonizującym dekadę odkryciem. Zgodnie z hasłem work-life balance,  w przerwach w nauce warto skorzystać z darów natury. Szwajcaria oferuje mnóstwo możliwości, w jakie możemy spędzać wolny czas aktywnie. Można pływać lub odpoczywać nad jednym z wielu jezior, wybrać się na przechadzkę po górzystych terenach lub potrenować wspinaczkę. Często uprawianymi sportami są też kolarstwo oraz bieganie. Ułatwia to szeroko dostępna sieć ścieżek rowerowych oraz tras spacerowych. Wiele ubezpieczalni zdrowotnych oferuje zwrot części kosztów karnetu na siłownię, z czego często korzystają studenci.

Szwajcaria leży w środkowej Europie, co sprawia, że jest wręcz wymarzoną bazą wypadową do wielu miejsc. Można polować na okazyjne bilety lotnicze i zwiedzać świat niedużym kosztem. Do Szwajcarii można dotrzeć koleją z wielu innych państw europejskich. Z kolei ze względu na niewielkie terytorium Szwajcarii, zwiedzanie jej zakątków nie wymaga dużych nakładów czasowych. Już w zaledwie kilka godzin możemy znaleźć się na drugim krańcu kraju.

Szwajcaria przyciąga studentów zagranicznych, ponieważ sama jest bardzo zróżnicowana. Oficjalnymi językami są niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Niewątpliwie ma to wpływ na podejście mieszkańców do innych nacji. Zdecydowanie przyszły student nie powinien obawiać się o wykluczenie społeczne, ponieważ na pewno spotka wiele osób z rozmaitych państw. W związku  z tym, kandydat nie powinien mieć żadnych obaw przed przyjazdem do Szwajcarii. Jeszcze bardziej zachęcającym faktem powinny być dane mówiące o tym, iż jest to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie i wyróżnia się bardzo niskim współczynnikiem przestępczości.

Studia w Szwajcarii

Prestiżowe uczelnie dla każdego – światowe TOP 20!

Kolejnym atutem są miejsca szwajcarskich uczelni w rankingu QS, który zajmuje się najlepszymi uniwersytetami na świecie. Politechnika Federalna w Zurychu została sklasyfikowana na 8 miejscu, a Politechnika Federalna w Lozannie otrzymała 14 miejsce.

Jak wygląda aktualnie system nauki?

W związku z tym, iż Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, mogą zrodzić się wątpliwości, czy studia trwają tyle samo co w większości krajów. Na szczęście to państwo uczestniczy w procesie bolońskim, który zakłada trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie studia magisterskie. Studia w Szwajcarii można podjąć w kilku językach, zgodnie z własnymi preferencjami. Do wyboru pozostaje angielski, włoski, francuski oraz niemiecki.

Ile kosztują studia w Szwajcarii?

Podobnie jak w większości państw, studia są płatne. Czesne za studia zaczyna się od około 1000 franków miesięcznie za semestr, co daje koszt w granicach 5000 złotych. Dodatkową cegiełką do studenckiego budżetu może okazać się spore stypendium, które jest przyznawane za dobre osiągnięcia. Często spotykanym zjawiskiem jest pracowanie przez studentów przez kilka godzin w tygodniu. Zdobywają oni doświadczenie w różnorodnych branżach, co z pewnością przygotowuje ich świetnie do funkcjonowania na rynku pracy.

Studia w Szwajcarii dla Polaków – rekrutacja & wymagania.

Polacy mogą podejmować studia w Szwajcarii po spełnieniu kilku warunków. Podstawowym z nich jest zdanie matury, a następnie konieczne będzie przetłumaczenie wszystkich dokumentów. Rekrutacja zaczyna się często już w styczniu. Kandydaci przybywający zza granicy zobowiązani są do przedstawienia certyfikatu potwierdzającego wymaganą znajomość języka, w którym chcieliby się kształcić. Rok akademicki rozpoczyna się w 38 tygodniu roku i kończy w 22 tygodniu następnego roku. Przerwa trwa od 51 tygodnia roku do 8 tygodnia kolejnego. Polacy mogą swobodnie zgłaszać się na dowolne uczelnie w Szwajcarii. Drzwi pozostają szeroko otwarte dla studentów spoza Szwajcarii prawie wszędzie. Wyjątek stanowi uniwersytet w Sankt Gallen, który przeprowadza egzaminy wstępne oraz dopuszcza, aby obcokrajowcy stanowili maksymalnie 25% studentów. Studia w Szwajcarii dla Polaków nie są, wbrew pozorom, czymś odległym i trudnym do zrealizowania. Wręcz przeciwnie, dzięki rekrutacji przeprowadzanej online cały proces jest łatwy, a uczelnie pomagają w procesie aklimatyzacji w nowym państwie.

Studiowanie w Szwajcarii

Na jakie koszty należy być obecnie przygotowanym?

Zdecydowanie ważnym elementem przy przeprowadzce na studia do Szwajcarii jest zorganizowanie sobie mieszkania. Oczywiście istnieje możliwość wynajęcia pokoju w akademiku, który kosztuje w granicach 400-600 franków miesięcznie. Niewątpliwie większym komfortem można cieszyć się wynajmując kawalerkę, jednak wówczas trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami – około 1000 franków miesięcznie. Do innych, koniecznych opłat, trzeba dodać ubezpieczenie zdrowotne, które można znaleźć w atrakcyjnej cenie, oraz wyżywienie. Jak wiadomo, każdy student może odżywiać się inaczej i wydawać różne sumy. Mimo to, za średni przelicznik przyjęło się kwotę około 450 franków miesięcznie na jedzenie oraz 150-200 na ubezpieczenie. Studiowanie na uniwersytetach w Szwajcarii dla Polaków będzie także wiązało się z przejazdami lub przelotami do ojczyzny. Jednak nie ma tutaj czym się zbytnio martwić, ponieważ będą to wydatki podobne do podróży z Niemiec, Francji czy Włoch.

Podsumowanie –Jak wyglądają studia w Szwajcarii?

Bez wahania, studia w Szwajcarii mogą okazać się świetną gratką dla każdego, kto lubi przebywać w międzynarodowym gronie. Według najnowszych danych, największą liczbę studentów zagranicznych stanowią Włosi, Niemcy oraz Francuzi. Szwajcarskie uniwersytety przyciągają także ludzi dalekich rejonów, na przykład z Chin oraz Indii. Co ciekawe, szacuje się, że około połowa liczby studentów na studiach doktoranckich nie pochodzi ze Szwajcarii. Stanowi to zatem świetny dowód na to, iż kształcenie się w tym państwie staje się coraz popularniejsze. Warto wspomnieć o alternatywie do przyjazdu na całe studia do Szwajcarii – programach wymian studenckich. Jednym z najpopularniejszych z nich jest oczywiście Erasmus Plus, który umożliwia wyjazd już na jeden semestr. Taka możliwość najprawdopodobniej okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, które obawiają się dłuższego pobytu ze względu na rozłąkę z bliskimi lub mają inne zobowiązania w swoim kraju. Już nawet kilkumiesięczny pobyt za granicą na pewno wniesie wiele nowych doświadczeń i przeżyć do naszego życia. Bez wątpienia studia w Szwajcarii dla Polaków okażą się wartościową lekcją, która zaprocentuje w przyszłości.

Napisała: Oliwia Strzelecka

Redakcja i optymalizacja SEO: Barbara Zawisza

Grafika: Patrycja Mazur

Podobne wpisy

online-shop
Zamów
Tłumaczenie dokumentów standaryzowanych

Chcesz przetłumaczyć dokumenty urzędowe, takie jak np. akt stanu cywilnego, świadectwo szkolne, dokumenty samochodowe, prawo jazdy lub inny standaryzowany dokument wydany przez organ Państwowy?

Przejdź bezpośrednio do sklepu, wybierz swój dokument i zleć błyskawiczne tłumaczenie.

Jeżeli szukasz tłumaczenia dokumentu nieurzędowego lub takiego, którego nie ma w naszym sklepie zapraszamy bezpośrednio do formularza kontaktowego. Wyślij nam do darmowej wyceny zdjęcie lub skan dokumentów, które chcesz przetłumaczyć.

Popularne wpisy