Studia za granicą Czy warto?
Nie możesz się doczekać, aż zaczniesz studiowanie za granicą i poznasz nową kulturę? Będzie to nie tylko przygoda, której nigdy nie zapomnisz, ale także przeżycie, w trakcie którego wiele się nauczysz i poszerzysz swoje horyzonty. Po wyjściu ze strefy komfortu na pewno będziesz się czuł zdenerwowany, ale ten artykuł pomoże Ci przezwyciężyć początkowy niepokój. Studia za granicą, czy warto studiować w innym kraju?
Przede wszystkim skupmy się na fałszywych plotkach, które często powstrzymują młodych ludzi przed odważeniem się na wyjazd za granicę. Oto 10 mitów dotyczących studiowania poza krajem. Obalmy je wszystkie!
Jakie dokumenty należy przetłumaczyć, żeby studiować za granicą?
Do podjęcia studiów za granicą potrzebne będzie przetłumaczenia szeregu dokumentów. Podstawowymi dokumentami wymaganymi przez zagraniczną uczelnie będzie tłumaczenie Twojej matury oraz aktu urodzenia. W niektórych przypadkach mogą być tez wymagane tłumaczenia takich dokumentów jak zaświadczenie o dochodach. Sprawdź też koniecznie czy nie będzie wymagana legalizacja dokumentów oraz przeczytaj artykuł “Jak uzyskać legalizację dokumentów w Polsce”
Sprawdź ile tłumaczenie poszczególnych dokumentów będzie Ciebie kosztowało. W tym celu kliknij o kolei w poniższe przyciskali i wyszukaj kraj, w którym chcesz podjąć studia.
Jeżeli nie ma na liście Twojego kraju możesz przejść bezpośrednio do formularza kontaktowego i wysłać nam zdjęcie lub skan dokumentu do wyceny.
STUDIOWANIE ZA GRANICĄ: mity dotyczące wyjazdu, a także zalety takiej decyzji
1)Studia za granicą są zbyt drogie
Jasne, że studiowanie może być kosztowne, ale nie musi Koszt semestru za granicą różni się w zależności od kraju i uczelni, na którą się wybierasz. Niektóre uczelnie oferują również zajęcia bezpłatne, w zasadzie może się nawet okazać, że koszt studiów za granicą będzie porównywalny do kosztu w Twoim kraju. Dodatkowo, możesz ubiegać się o stypendium.
2)Studiowanie za granicą jest jak wyjazd na wakacje
Studiowanie za granicą to nie tylko imprezowanie i zabawa. Oczywiście można się także dobrze bawić, ale głównym celem jest studiowanie, przyswajanie wiedzy i rozwijanie umiejętności, które przydadzą się w przyszłości. Uczenie się jest naprawdę wymagane od studenta. Jeśli marnujesz zbyt wiele czasu na imprezach i przyjęciach, możesz być bardzo rozczarowany po powrocie do domu.
3)Nie ma możliwości wyjazdu za granicę na ostatnim roku studiów
Studia za granicą są dostępne dla każdego studenta. Wiele osób decyduje się na studia na pierwszym lub drugim roku, ponieważ jest to łatwiejsze, co nie oznacza, że wyjazd na ostatnim roku jest niemożliwy. Oczywiście wskazane jest rozważenie wad i zalet takiej zmiany, ale wszystko jest do zrobienia.
4)Na studia można wybrać się tylko do państw europejskich
Prawdą jest, że najpopularniejsze kierunki studiów znajdują się w Europie, ale to nie znaczy, że nie można się zdecydować na wyjazd do innych państw na świecie. Obecnie, wielu studentów zaczyna brać pod uwagę miejsca takie jak Chiny czy Brazylia.
5)Wyjeżdżasz za granicę tylko po to, aby nauczyć się najpopularniejszych języków
Doświadczenie studiów za granicą może pomóc w rozwijaniu umiejętności, które będą przydatne w każdym zawodzie. Nikt nie zabrania Ci wyjazdu do mało wybieranego miejsca i nauczenia się nowego języka. Przy coraz bardziej zglobalizowanym rynku pracy znajomość języka, który nie jest powszechnie używany, może być jedynie zaletą.
6)Nie finansuje się studiów za granicą
Istnieje wiele możliwości wsparcia finansowego dla tych, którzy decydują się na studia za granicą. Większość szkół i uniwersytetów oferuje różne możliwości pomocy oraz uczestniczy w międzynarodowych programach mobilności. Zapytaj o informację w instytucjach, które wspomagają wyjeżdzających studentów, tam będą wiedzieć, jak Ci pomóc!
7)Studiowanie za granicą opóźni termin ukończenia studiów
To zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich wyborów. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie studiów za granicą, powinieneś rozważyć wszystkie plusy i minusy oraz podjąć najbardziej odpowiednią decyzję na przyszłość. Nie zapominaj, że istnieje również możliwość napisania pracy dyplomowej w czasie Twojej nieobecności w kraju. Wiele firm za granicą oferuje staże dla studentów, którzy mają zamiar ukończyć studia, aby pomóc im w realizacji ich ostatecznego projektu.
8)Podróżowanie w pojedynkę jest tym samym, co studiowanie za granicą
Studiowanie za granicą jest szczególnym doświadczeniem i wcale nie przypomina samotnego podróżowania. Kiedy studiujesz w innym kraju, znajdujesz się w międzynarodowym środowisku, spotykasz nowych ludzi, nawiązujesz interesujące znajomości i jedno jest pewne… nigdy nie jesteś sam!
9)Studiowanie za granicą jest niebezpieczne
Zależy to od wybranego celu podróży. Niektóre miejsca będą bardziej niebezpieczne od innych i wiele zależy od tego, co aktualnie dzieje się na świecie. Zanim wybierzesz uczelnię i kierunek podróży, upewnij się, że nic nie będzie ci tam grozić, albo poproś innych o informacje.
10)Nie znam języków obcych, więc nie mogę studiować za granicą
Istnieje wiele programów studiów za granicą, które nie wymagają uprzedniego przygotowania językowego i zapewniają intensywny kurs językowy na miejscu. Ponadto, nawet jeśli studiujesz na przykład w Hiszpanii, zajęcia na uczelni mogą być prowadzone w całości w języku angielskim. Wystarczy poszukać informacji i zapytać o program międzynarodowej mobilności, który odpowiada Twoim potrzebom. W dzisiejszych czasach wybór jest naprawdę ogromny!
Skoro uporaliśmy się już z fałszywymi stereotypami, pora przejść do zalet i zysków, które dają nam studia za granicą. Długoterminowy pobyt w innym kraju wpływa przede wszystkim na płynne mówienie w obcym języku. Nie jest tajemnicą, że im dłużej uczysz się za granicą, tym lepiej się wysławiasz i nie sprawia Ci to większych kłopotów. Dzięki lekcjom, jak i interakcjom w prawdziwym życiu (codziennie, przez kilka miesięcy) zauważysz nie tylko poprawę umiejętności językowych, ale także pewności siebie. Oczywiście, jedną z największych korzyści życia za granicą jest wzrost poczucia własnej wartości. Poznawanie różnych kultur i ludzi, a także zarządzanie budżetem, to działania, które pomogą Ci stać się bardziej pewnym siebie i niezależnym obywatelem świata.
Oprócz tego, studenci mają więcej czasu na odkrywanie. Osoby, które studiują za granicą, mogą łatwiej podróżować. W końcu jest tyle wycieczek, które można zorganizować tylko w weekend! Studenci, którzy przebywają za granicą przez dłuższy czas, mogą skorzystać z kwartalnych wakacji, aby poznać nowe miasta i okolice. W tym samym czasie, przyjaciele i rodzina mogą przyjechać w odwiedziny, a oni organizują im wycieczki.
Zalety studiowania za granicą
Prawdopodobnie największą zaletą jest jednak kariera zawodowa. Zapytaj każdego absolwenta… po studiach wejdziesz do świata pełnego konkurencji. Wszyscy szukają czegoś wyjątkowego, żeby móc wzbogacić swoje CV. Dodanie znajomości nowego języka to klucz do wymarzonej kariery. Oprócz dwujęzyczności, doświadczenie za granicą pomoże Ci stworzyć zestaw międzykulturowy-coś, czego szukają firmy na całym świecie! Studia za granicą to także ukształtowanie wyobrażeń dotyczących przyszłości. Długoterminowy program pomoże Ci zorientować się, jaki zawód będziesz wykonywać kilka lat później. Niektóre kursy pozwalają na sprawdzenie swoich zdolności poprzez staże i specjalne lekcje. Poznasz realia przyszłej pracy, a jednocześnie wzbogacisz swoje CV o międzynarodowe doświadczenia o fundamentalnym znaczeniu.
A na koniec coś, o czym wszyscy marzymy: superinteligencja. To fakt: nauka języka czyni Cię mądrzejszym, bardziej empatycznym, itp. Dodatkowo wpływa na umiejętność rozwiązywania problemów, bycie wielozadaniowym, szybkie podejmowanie decyzji… Wszystko stanie się łatwiejsze, ponieważ Twój mózg będzie bardziej elastyczny i aktywny w procesach poznawczych.
Studia za granicą czy warto?
A co jeśli zdecydowaliśmy się już na studia w innym kraju, ale nie jesteśmy pewni jak dobrze spożytkować czas i niczego nie przegapić? Przedstawiam kilka porad dotyczących pełnego wykorzystania doświadczenia za granicą.
- Zanurz się w lokalnej kulturze, w ten sposób poznasz nowe tradycje i zwyczaje oraz poszerzysz swoje spojrzenie na świat:
Mów w lokalnym języku i oglądaj telewizję, by móc jak najwięcej dowiedzieć się o społeczności, a przy okazji posłuchać ich języka. Odkryj swoje nowe ulubione potrawy, popróbuj wszystkiego, co uważasz za smaczne. Spróbuj zrozumieć lokalne zwyczaje, może staną się Twoimi własnymi. Jeśli studiujesz w kraju, w którym popołudniowe sjesty są koniecznością, dostosuj się i utnij sobie drzemkę. Posłuchaj lokalnej muzyki i odkryj tradycyjne tańce, uczestnicz w różnych pokazach i koncertach. Odwiedź muzea, wystawy, pałace, zamki i wszystkie inne budynki kulturalne lub historyczne, dowiedz się jak najwięcej o danym kraju.
- Rozmawiaj z właściwymi ludźmi, bo osoby, którymi się otaczasz, stanowią zasadniczą część udanego doświadczenia za granicą:
Znajdź nowych przyjaciół w swojej grupie, aby nie czuć się zbyt samotnie, swoją uwagę skoncentruj jednak na znalezieniu rodzimych przyjaciół i przełamaniu barier językowo-kulturowych. Miejscowi będą zafascynowani tym, skąd pochodzisz i wykażą chęć bliższego poznania. Oprócz tego możesz się od nich dowiedzieć, gdzie dobrze zjeść, wyjść na miasto wieczorem, czy odwiedzić coś spoza szlaku turystycznego. Wykorzystaj każdą okazję do mówienia w lokalnym języku. Jeśli mieszkasz u lokalnej rodziny, nawiąż więź z gospodarzami, którzy opowiedzą Ci więcej o kulturze. A jeśli ktoś zaprosi Cię na randkę, nie daj się długo prosić. W każdym razie, nie spędzaj czasu tylko ze swoimi rodakami.
O czym należy pamiętać studiując za granicą?
- Nie zapominaj, że Twoim celem jest nauka. Podróże i zabawa są potrzebne, ale traktuj swoje obowiązki poważnie:
Uczęszczaj na zajęcia, rób notatki i ucz się. Rozmawiaj z nauczycielami, aby lepiej mogli Cię poznać, ale również żebyś Ty mógł lepiej poznać ich. Nie marnuj podróży. Jeśli zdecydujesz się pójść do Luwru lub Alhambry, słuchaj i czerp z wizyty jak najwięcej, inaczej pewnego dnia będziesz żałować straconej okazji. Korzystaj z usług autobusów wycieczkowych: posłuchaj przewodnika i zapisz najciekawsze informacje. Podejmuj ambitne inicjatywy. Jeśli studiujesz sztukę w Madrycie, spędzaj więcej niż jedno popołudnie w Prado. Zwiedzanie muzeum w obcym kraju w pojedynkę jest bezcenne. Kiedy jesteś z miejscowymi przyjaciółmi, skorzystaj z okazji, aby dowiedzieć się wszystkiego, co możesz o ich nastawieniu i spojrzeniu na lokalną kulturę. Zapytaj, co myślą o swoim kraju i jak postrzegają jego pozycję na świecie.
- Walcz z tęsknotą za domem. Prawdopodobnie nie mogłeś się doczekać wyjazdu i myślałeś tylko o tym, a teraz ciągle brakuje Ci rodziny, przyjaciół, tradycji i jedzenia. Przez kilka dni uczucie nostalgii jest nieuniknione, ale oto kilka wskazówek, by móc złagodzić smutek:
Zrób listę możliwości, które dają Ci studia za granicą, np. poznanie nowych ludzi, spróbowanie pysznego jedzenia i czuj się wdzięczny za to doświadczenie. Porozmawiaj z innymi studentami, którzy znaleźli się w tej samej sytuacji co Ty; oni nie tylko Cię zrozumieją, ale również udzielą Ci rady. Jeśli Twoja rodzina może sobie na to pozwolić, poproś rodziców, aby odwiedzili Cię w połowie pobytu. Bądź w kontakcie ze znajomymi za pośrednictwem social mediów, a z rodziną rozmawiaj przez telefon lub Skype’a. Zabierz ze sobą przedmioty, które przypominają Ci o domu: ulubionego pluszaka, płytę CD, kolekcję filmów, czy zdjęcia rodziny i przyjaciół. Jeśli jeden z Twoich najlepszych przyjaciół również studiuje za granicą, odwiedź go. Zapisz na kartce swoje doświadczenia i opowiedz jak się czujesz jako obcokrajowiec.
Bezpieczeństwo podczas studiowania za granicą
- Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie, ale bez paranoi. Mieszkając za granicą, staraj się podejmować takie same środki ostrożności jak w domu:
Nie przesadzaj z alkoholem. Wszyscy, lub prawie wszyscy studenci, wychodzą na miasto, by się czegoś napić: nie ma w tym nic złego, unikaj jednak picia do nieprzytomności, ryzykując, że obudzisz się w miejscu, którego nie znasz lub, co gorsza, wpadniesz w kłopoty.
Zapamiętaj swój adres: zapisz go w telefonie lub na kartce papieru, którą włożysz do portfela. Poznawanie nowych ludzi jest miłe, ale nie ufaj pierwszej osobie, którą spotykasz, nawet jeśli wydaje się przyjazna; w obszarach turystycznych, cudzoziemcy są pierwszymi ofiarami oszustwa. Nie rób głupich rzeczy tylko po to, by zaimponować przyjaciołom lub ludziom, których ledwo znasz. Pamiętaj o lokalnych zasadach, nie pij dziwnych drinków i nie całuj pierwszej osoby, którą spotkasz na parkiecie tylko po to, by się zabawić. Szanuj prawo: można być odważnym, nie będąc jednocześnie lekkomyślnym. Nie ryzykuj wyrzuceniem z kraju za coś głupiego.
Dokumenty potrzebne do studiowania za granicą
Przed rozpoczęciem studiów musisz pamiętać jeszcze o dostarczeniu uczelni zagranicznej kilku dokumentów. Oczywiście wymagania mogą się różnić w zależności od uniwersytetu, najlepiej wszystko sprawdzić na stronie internetowej wybranego kierunku (zazwyczaj w zakładce „How to apply”). Przykładowymi dokumentami potrzebnymi do rozpoczęcia studiów są: świadectwo maturalne (czasami nawet aplikując na studia magisterskie), dyplom ukończenia studiów, przetłumaczone świadectwo maturalne, dyplom licencjacki bądź magisterski oraz ich apostille.
Napisała: Gabriela Gombarczyk
Podobne wpisy
Nie możesz się doczekać, aż zaczniesz studiowanie za granicą i poznasz nową kulturę? Będzie...
Czytaj więcej...Wykonanie solidnej i przekonującej prezentacji może czasem wydawać się nieco trudne. Zwłaszcza jeśli chodzi...
Czytaj więcej...Włochy — ojczyzna dobrej kuchni, mody i sztuki. Synonim dobrej pogody, zabawy i niepowtarzalnego...
Czytaj więcej...Choć obecna sytuacja nie napawa optymizmem, mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule będą...
Czytaj więcej...Udostępnij wpis
Chcesz przetłumaczyć dokumenty urzędowe, takie jak np. akty stanu cywilnego, świadectwa szkolne, dokumenty samochodowe, prawa jazdy lub inne standaryzowane dokumenty wydane przez organ Państwowy?
Przejdź bezpośrednio do sklepu, wybierz swój dokument i zleć błyskawiczne tłumaczenie.
Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Angielskie dokumenty samochodowe (tłumaczenie na polski)
Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Niemieckie Dokumenty Samochodowe (tłumaczenie na polski)
Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Belgijskie dokumenty samochodowe (tłumaczenie na polski)
Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Norweskie dokumenty samochodowe (tłumaczenie na polski)
Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Zwolnienie lekarskie (Tłumaczenie Przysięgłe)
Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page