Studia w Hiszpanii

Studia w Hiszpanii

Odmień swoje życie i wyjedź na studia za granicę

Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl, aby rzucić wszystko i wyjechać? Marzysz o ucieczce do miejsca, gdzie słońce grzeje cały rok?  Wybierając studia, połącz przyjemności z obowiązkami i rozważ uczelnie w Hiszpanii. Tam nasza polska, deszczowa jesień i mroźna zima mogą pozostać już tylko wspomnieniem. Kraj ten umożliwia studentom z całego świata przeżycie wspaniałej przygody, jaką są studia za granicą. Uniwersytety w Hiszpanii chętnie przyjmują zagranicznych studentów. Jedną z najchętniej odwiedzanych przez nich uczelni jest ta w przepięknej Granadzie. To miasto położone w regionie Andaluzji. Czy warto studiować za granicą i dlaczego studenci kochają Granadę?

Zalety nauki za granicą

Po pierwsze, przeanalizujmy korzyści wynikające ze studiowania w innym kraju. Przede wszystkim jest to świetna okazja, żeby nauczyć się języków obcych. Studiując za granicą masz możliwość podejmowania codziennych rozmów z native speakerami. Dzięki temu w szybkim tempie uczysz się nowego słownictwa. Dodatkowo, zwiększasz też płynność wypowiedzi i doskonalisz swój akcent.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiowaniu we Włoszech lub w Chinach, polecamy inne nasze artykuły. Tymczasem skupmy się na Hiszpanii.

Hiszpański jest językiem oficjalnym w Hiszpanii i prawie całej Ameryce Południowej. Wyjątkiem jest Brazylia, w której mówi się po portugalsku. Hiszpański to jeden z dwóch języków używanych przez najwyższą liczbę osób na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście język angielski. Język hiszpański nie jest jedynym, jakiego używa się w Hiszpanii. Niektóre prowincje posiadają drugi język oficjalny np. Katalonia – kataloński, Kraj Basków – baskijski, Galicja – galicyjski. W Granadzie dominuje język hiszpański, nazywany też kastylijskim. Z tego powodu wielu zagranicznych studentów, rozważając uczelnie w Hiszpanii, wybiera właśnie to miejsce.

Dzięki takiej podróży będziesz mieć możliwość poszerzyć horyzonty oraz ogólne spojrzenie na społeczeństwo. Ponadto, poznasz inną kulturę, tradycje i zwyczaje. Może nawet ujrzysz swoją własną kulturę z innej perspektywy. Przykładowo w Granadzie przenikały się: kultura chrześcijańska, islamska, żydowska i romska, dlatego jest taka zróżnicowana i wyjątkowa. W wolnym czasie odwiedzisz nowe miejsca.

Jakie dokumenty należy przetłumaczyć, żeby studiować za granicą?

Do podjęcia studiów za granicą potrzebne będzie przetłumaczenia szeregu dokumentów. Podstawowymi dokumentami wymaganymi przez zagraniczną uczelnie będzie tłumaczenie Twojej matury oraz aktu urodzenia. W niektórych przypadkach mogą być tez wymagane tłumaczenia takich dokumentów jak zaświadczenie o dochodach. Sprawdź też koniecznie czy nie będzie wymagana legalizacja dokumentów oraz przeczytaj artykuł “Jak uzyskać legalizację dokumentów w Polsce”

Sprawdź ile tłumaczenie poszczególnych dokumentów będzie Ciebie kosztowało. W tym celu kliknij o kolei w poniższe przyciskali i wyszukaj kraj, w którym chcesz podjąć studia.

Jeżeli nie ma na liście Twojego kraju możesz przejść bezpośrednio do formularza kontaktowego i wysłać nam zdjęcie lub skan dokumentu do wyceny.

Świadectwa maturalne
zaświadczenie o stanie cywilnym
Legalizacja dokumentów

Uniwersytety w Hiszpanii - Granada

studia w Hiszpanii uniwersytety w Hiszpanii uczelnie w Hiszpanii studia w Hiszpanii koszt studia w Hiszpanii kierunki

Przede wszystkim, wykorzystaj każdą wolną chwilę na zdobywanie nowych doświadczeń, o których opowiesz najbliższym po powrocie do domu. Przykładowo, koniecznie wybierz się na lokalny targ, aby poznać nieznane dotąd produkty, ich smaki i zapachy. 

Z pewnością ekscytującym zajęciem jest też zwiedzanie pobliskich miast i odkrywanie ich tajemnic. Jednak najprzyjemniejszym punktem programu jest lokalna gastronomia. Trzeba skosztować przepysznych potraw andaluzyjskiej kuchni. Jedną ze specjalnością grenadyjskiej gastronomii jest bób smażony z szynką, chorizo, czosnkiem i cebulą. Ponadto, wybierając lokal, w którym będziesz jadł, nie zapomnij sprawdzić stanu czystości podłogi. Nie, nie żartuję. W Hiszpanii ilość papierków i okruchów na podłodze świadczy o znakomitości lokalu.

Studia w Hiszpanii - Sevilla

Jeśli marzy ci się wyjazd do Hiszpanii jesienią lub wiosną, Sewilla jest doskonałą opcją! Polecamy możliwość podszlifowania swojego hiszpańskiego jadąc na Uniwersytet ISTRAD. Ten skrót oznacza Instituto Superior de Estudios Lingüísticos y Traducción (Wyższy Instytut Studiów Lingwistycznych i Tłumaczeniowych).

W ISTRAD będziesz miał kontakt z PROstudenckimi wykładowcami, co sprawi, że twój pobyt w słonecznej Sewilli stanie się jeszcze przyjemniejszy. Dzięki niesamowitej atmosferze na uniwersytecie, od razu poczujesz się w Sewilli jak w domu! Ciepły charakter Hiszpanów sprawi, że szybko nawiążesz znajomości, a nawet przyjaźnie na całe życie.

Jeśli chodzi o naukę, to na uniwersytecie są oferowane różne studia II stopnia, które trwają rok, i które pomogą ci rozwijąć się, np. w tłumaczeniu audiowizualnym, tłumaczeniu specjalistycznym, w dostępności kulturowej lub w tworzeniu lokalizacji do gier wideo. Dodatkowo jest możliwość odbycia kursów online, takich jak kurs tłumaczenia ustnego przez telefon lub zarządzania terminologicznego.

A po nauce możesz korzystać z Sewilli np. zimą, gdy w Polsce jest zimno i nie masz na nic energii. W tym pięknym mieście możesz zobaczyć miks wpływów, szczególnie można zauważyć wpływ chrześcijaństwa i islamu w architekturze. Wpływ islamski jest widoczny np. w Alkazarze, czyli w Pałacu Królewskim.

Jeśli zdecydujesz się na studia wiosną, być może będziesz mógł załapać się na Święta Wielkanocne w Sewilli. Wielki Tydzień jest jednym z najważniejszych wydarzeń, które mają miejsce w Sewilli. Jeśli tam będziesz, warto żebyś zobaczył procesje, które są wtedy organizowane.

Poza tym, możesz skosztować tam przepyszne dania w dobrych cenach. Warto spróbować różne tapasy, aby doskonale odkryć hiszpańską gastronomię. Koniecznie spróbuj gazpacho andaluz, czyli hiszpańskiego chłodnika!

studia w Hiszpanii
Studia w Hiszpanii - Sevilla

Więcej zalet studiów za granicą

studia w Hiszpanii uniwersytety w Hiszpanii uczelnie w Hiszpanii studia w Hiszpanii koszt studia w Hiszpanii kierunki

Nawiązywanie trwałych relacji podczas pobytu za granicą jest kolejną korzyścią płynącą ze studiowania w innym kraju. Studiując w Hiszpanii masz możliwość poznania ludzi innych narodowości, co w przyszłości może okazać się przydatne. Postaraj się spędzać jak najwięcej czasu z miejscowymi i ćwicz mówienie po hiszpańsku. Przykładowo, zaproponuj wspólne zwiedzanie miasta lub wspólny wypad do baru. Dzięki temu będziesz mieć okazję dotrzeć do miejsc, których nie znajdziesz w przewodniku i spróbować sprawdzonego, hiszpańskiego jedzenia. Dodatkowo, przebywanie w towarzystwie rodaków odłóż do czasu powrotu do Polski, przecież masz to na co dzień.

Co więcej, studiowanie za granicą jest “przepustką” do międzynarodowego rynku pracy. Świadectwo ukończenia studiów za granicą z pewnością zrobi wrażenie na każdej osobie przeprowadzającej rekrutację. Znajomość języków obcych jest zawsze mile widziana, często też jest jednym z wymogów, które musi spełniać potencjalny, przyszły pracownik.

Jak wyglądają uczelnie w Hiszpanii

Uniwersytety w Hiszpanii i oferowane przez nie kursy to doświadczenie zupełnie innego niż w Polsce sposobu uczenia się. Każdy kraj posiada własne systemy edukacyjne, kryteria oceniania, a także sposoby komunikowania się uczniów i nauczycieli. Jednym z przykładów jest skala ocen od 1 do 10, która stosowania w szkołach wyższych i średnich. Piątka jest jedną z dwóch najwyższych ocen w polskim systemie oceniania. Tymczasem, jeśli chodzi o uczelnie w Hiszpanii, piątka jest najniższą oceną zaliczającą.

Dodatkowo, uniwersytety w Hiszpanii są bogatsze, co za tym idzie – lepiej wyposażone. Placówki edukacyjne są bardziej otwarte na nowoczesne technologie. Sale lekcyjne wyposażone są w tablice interaktywne. Uczniowie korzystają z laptopów, a szkoła udostępnia im nowoczesne oprogramowania. Co więcej, w porównaniu z polskimi szkołami, w hiszpańskich odbywa się dużo więcej zajęć praktycznych, które studenci tak uwielbiają. Niektóre różnice mogą być niewielkie i mało istotne, ale sam fakt zmiany otoczenia i porzucenie codziennej rutyny sprawią, że nauka stanie się przyjemniejsza.

Dlaczego Hiszpania?

Po pierwsze, Hiszpania słynie z szeroko rozwiniętej sieci uniwersytetów. Najlepsze uczelnie w Hiszpanii znajdują się w Madrycie, Barcelonie, Granadzie i Walencji. Ich wielkim plusem jest zróżnicowana oferta kierunków studiów. Koszty edukacji są dość niskie w porównaniu z innymi krajami europejskimi. 

Co więcej, Hiszpania to bardzo zróżnicowany kraj. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Moje serce skradła Granada. Istnieje nawet hiszpańskie przysłowie, które mówi, że “kto nie widział Granady, ten niczego nie widział”. Zgadzam się z autorem tych słów, ponieważ to miejsce jest wspaniałe pod każdym względem.

Dodatkowo, miłośnicy architektury będą mieli możliwość poznać architekturę okresu współistnienia trzech kultur: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. Innymi słowy, ta mieszanka kulturowa sprawiła, że jest to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie kraj. Każdy pasjonat architektury zakocha się w usytuowanym na wzgórzu, malowniczym Pałacu Alhambra. Jest to jedno z najbardziej ciekawych i tajemniczych miejsc w Andaluzji. Zagadką jest jego nazwa “Alhambra”. Jedni uważają, że nawiązuje ona do koloru cegieł z których został zbudowany pałac. Alhambra to po arabsku “czerwony”. Inni są przekonani, że pałac budowany był w świetle pochodni, które nadały czerwony kolor tym ścianom.

Pałac Alhambra studia w Hiszpanii uniwersytety w Hiszpanii uczelnie w Hiszpanii studia w Hiszpanii koszt studia w Hiszpanii kierunki

Uczelnie w Hiszpanii - poznaj sztukę

Po pierwsze, Hiszpania to idealne miejsce dla osób zainteresowanych sztuką. To kraj, w którym dorastali wielcy artyści tacy jak np. Salvador Dalí, Pablo Picasso lub Francisco de Goya. To właśnie Hiszpanii zawdzięczają swoją światową sławę. Muzeum San de Juan de Dios w Granadzie, uznawane jest za najważniejsze muzeum tego rodzaju w całej Andaluzji. Znajduje się tam wiele dzieł sztuki charakterystycznych dla hiszpańskiego malarstwa, a także przedmioty takie jak meble lub porcelana typowo granadyjska. Bilet wstępu do tego muzeum kosztuje zaledwie 3 euro.

Warto wybrać się też do muzeum Sztuk Pięknych, aby poznać sztukę typowo granadyjską. W muzeum tym znajdują się liczne obrazy i rzeźby. Większość z nich to dzieła o tematyce religijnej. Dodatkowo, oprócz tego można skorzystać też z usług biblioteki specjalizującej  się w malarstwie i rzeźbie różnych epok. Studenci i obywatele Unii Europejskiej mogą wejść do tego muzeum za darmo.

Uczelnie w Hiszpanii - każdy znajdzie coś dla siebie

Co więcej, każdy pasjonat tańca powinien zobaczyć pokaz flamenco w Albaci’n. Flamenco to nie tylko taniec, to również śpiew i gra na gitarze. W Granadzie istnieje wiele miejsc, w których odbywają się pokazy flamenco. Są to m.in. eleganckie restauracje i okoliczne bary. Pokazy flamenco, zazwyczaj rozpoczynają się w późnych godzinach wieczornych i często trwają do białego rana.

Z drugiej strony, jeżeli masz duszę sportowca, będziesz mieć okazję spróbować swoich sił w grze w krykieta. To popularna dyscyplina sportowa w Granadzie. Kiedy będziesz miał ochotę popływać, koniecznie wybierz się do łaźni hiszpańsko-arabskiej znajdującej się w centrum Granady. W łaźniach  tych jest aż 7 basenów.

Ponadto, różnicowany krajobraz Granady umożliwia aktywne spędzanie czasu na wiele sposobów. W górach dominują sporty takie jak: golf, paralotniarstwo, wspinaczka, turystyka piesza i kolarstwo górskie. Obecność rzek umożliwia uprawianie sportów takich jak: canyoning, czyli pokonywanie rwących rzek i kanionów, rafting i kajakarstwo. Na obszarach bagiennych wybrzeża Granady, możesz  nurkować i uprawiać windsurfing.

Pobyt w Hiszpanii - formalności

Przede wszystkim, jeżeli chciałbyś wyjechać do Hiszpanii na studia, bezpłatne praktyki lub wymianę studencką musisz otrzymać wizę, czyli niezbędne zezwolenie na pobyt w Hiszpanii. Polska należy do strefy Schengen, dlatego obywatele naszego kraju nie mają obowiązku jej posiadania, o ile czas pobytu w Hiszpanii nie przekracza 90 dni. Wystarczy, że posiadasz ważny paszport lub dowód osobisty.

Jednakże, jeśli chcesz przebywać w Hiszpanii dłużej niż 3 miesiące musisz uzyskać potwierdzenie prawa pobytu na terytorium hiszpańskim. Tego typu sprawy załatwia się w lokalnym urzędzie. W przypadku pobytu trwającego ponad 6 miesięcy masz obowiązek złożyć wniosek o wydanie zagranicznej karty studenckiej. Wniosek ten musisz dostarczyć najpóźniej 30 dni od przyjazdu do Hiszpanii.

Studia w Hiszpanii - koszt życia i zakwaterowanie

Co ciekawe, wyjazd na studia do Hiszpanii jest dość tani na tle innych krajów europejskich takich jak np. Francja lub Szwajcaria. Podobnie jak w Polsce, oczywiście wszystko zależy od dwóch czynników: miasta, w którym zdecydujesz się przebywać oraz prowadzonego przez Ciebie stylu życia. Średnio jest to ok. 1000 euro miesięcznie. Suma ta jest bliska średniej krajowej ogólnych zarobków Polaków. Jednocześnie jest dwukrotnością najniższej średniej krajowej wynoszącej ok. 500 euro. Wiele osób uzna to za dość spory wydatek.

Przede wszystkim, warto wiedzieć w jaki sposób można zminimalizować koszty takiej podróży. Podstawową kwestią jest zakwaterowanie. Większość studentów swoje poszukiwania zaczyna od przeglądania ofert studenckich akademików i burs. Ten typ zakwaterowania jest najdroższą opcją. Wynajem mieszkania na mieście będzie mniejszym wydatkiem. Najlepiej jednak jest skorzystać z programu wymiany studenckiej. To sposób na darmowe zakwaterowanie. W ten sposób mieszkasz w domu hiszpańskiej rodziny i nie płacisz za czynsz.

Studia w Hiszpanii - koszt: jakie są rodzaje stypendiów?

Istnieje wiele hiszpańskich instytucji wspierających finansowo zagranicznych studentów. Każda z nich ma odrębne wymagania, które trzeba spełniać. Jedną z takich instytucji jest hiszpańskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu. Co więcej, większość oferowanych przez nie stypendiów przyznaje się obcokrajowcom legalnie przebywającym w Hiszpanii.

Erasmus+

Na przykład, jednym ze sposobów na otrzymanie przez studenta pomocy finansowej jest dołączenie do unijnego programu Erasmus+. Ten program umożliwia studiowanie na zagranicznej uczelni nawet przez 12 miesięcy. Oferta Erasmusa obejmuje studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Dzięki Erasmusowi masz szansę zdobywać wykształcenie na międzynarodowych uczelniach. Uzyskany stopień naukowy z pewnością otworzy Ci drzwi do zagranicznego rynku pracy. W ramach tego programu można również odbyć zagraniczną praktykę zawodową. Więcej szczegółów znajduje się na oficjalnej stronie programu Erasmus+. Kliknij tutaj:  https://erasmusplus.org.pl/

MAEC-AECID

Innym programem stypendialnym jest program MAEC-AECID. Obejmuje on naukę w dziedzinach sztuki, edukacji i kultury. Sponsorem tego programu jest Hiszpańska Agencja Współpracy Międzynarodowej na rzecz Rozwoju. Agencja ta pokrywa koszty zakwaterowania, koszty wyżywienia oraz koszty niefarmaceutycznego  ubezpieczenia medycznego. Stypendia te przeznaczone dla obcokrajowców od 18 do 35 roku życia w momencie rejestracji. Drugim warunkiem jest posiadanie wyższego stopnia naukowego lub uznana kariera w określonej dziedzinie.

Santander Universidades

Alternatywnie, można skorzystać z usług Grupy Santander Universidades. To firma, którą uznaje się za najbardziej inwestującą w edukację młodych ludzi. Z pewnością jest tak dlatego, że oprócz finansowania stypendiów, oferuje różnego rodzaju staże, praktyki i kursy pomagające absolwentom zdobyć wymarzoną pracę. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij tutaj: https://www.santander.pl/santander-universidades .

Więcej informacji na temat stypendiów, można uzyskać kontaktując się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Hiszpanii lub bezpośrednio z uniwersytetem, którym jesteś zainteresowany.

Uniwersytet Complutense, studiowanie w hiszpanii studia w Hiszpanii uniwersytety w Hiszpanii uczelnie w Hiszpanii studia w Hiszpanii koszt studia w Hiszpanii kierunki

Czy hiszpański rynek pracy jest otwarty na obcokrajowców?

Tak. W Hiszpanii pracuje wielu obcokrajowców. Niestety często napotykają oni trudności ze znalezieniem pracy. Wskutek kryzysu gospodarczego, stopa bezrobocia w Hiszpanii jest jedną z najwyższych w Europie. Nie znaczy to jednak, że znalezienie pracy w tym kraju jest niemożliwe. Ponadto, jako obywatel Unii Europejskiej nie musisz posiadać pozwolenia na pracę. Wystarczy, że uzyskasz numer NIE [https://polacos.pl/numer-nie/] (numer identyfikacyjny obcokrajowca) i zarejestrujesz się w urzędzie podatkowym.

Większość pracodawców wymaga znajomości języka hiszpańskiego. Jeśli chcesz zdobyć pracę na wyższym stanowisku, niezbędna będzie znajomość języka hiszpańskiego na poziomie zaawansowanym. Istnieją też jednak zawody, w których wystarczy znać język angielski. Zazwyczaj są to oferty pracy związane z nauczaniem języka angielskiego oraz w sektorach turystyki i nieruchomości.

Tymczasem w sezonie wiosenno-letnim rośnie popyt wśród pracodawców w rolnictwie i turystyce. Dlatego poszukiwani są pracownicy do zbiorów owoców i warzyw, kelnerzy, barmani, kucharze, recepcjoniści i pokojówki. Hiszpania potrzebuje też ludzi do sprzątania ulic i wywożenia śmieci. Podobnie jak w Polsce, rodowici mieszkańcy niechętnie podejmują się tego typu pracy.

Szukasz pracy w jednym z krajów europejskich? Kliknij tutaj: https://ec.europa.eu/ .

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pracy w Hiszpanii, kliknij w ten link: https://praca.studentnews.pl/ .

W skrócie

Podsumowując, powinieneś wykorzystać daną Ci szansę i przeżyj wyjątkowe doświadczenie jakim jest wyjazd na studia do gorącej Hiszpanii. Ta ekscytująca przygoda nie tylko wzbogaci Twoje umiejętności językowe. Poszerzy ona Twoją wiedzę na temat innej kultury. Umożliwi Ci poznanie wspaniałych ludzi, co za tym idzie poprawę umiejętności komunikacyjno-społecznych. Ponadto, zdobywanie zagranicznych kontaktów może zapewnić Ci miejsce na międzynarodowym rynku pracy. Nie przegap okazji, działaj!

Napisały: Daria Jesiotr i Justyna Kubiak
Źródła: 

https://europeanidiomas.com/

http://www.exteriores.gob.es/ 

https://www.aecid.es/

Podobne wpisy

Szybka ścieżka
Sklep z tłumaczeniami
Dokumenty standaryzowane

Chcesz przetłumaczyć dokumenty urzędowe, takie jak np. akty stanu cywilnego, świadectwa szkolne, dokumenty samochodowe, prawa jazdy lub inne standaryzowane dokumenty wydane przez organ Państwowy?

Przejdź bezpośrednio do sklepu, wybierz swój dokument i zleć błyskawiczne tłumaczenie.

Popularne wpisy