Jak zrobić dobrą prezentację?

Man giving business presentation in front of huge crowd

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

Wykonanie solidnej, przekonującej i atrakcyjnej prezentacji naukowej może czasem wydawać się nieco trudne. Zwłaszcza jeśli chodzi o bardziej formalne, biznesowe środowisko. Spójność tekstu, czy też przejrzystość slajdów to jedne z wielu aspektów, które prezentacja multimedialna powinna mieć i które prowadzą do odniesienia sukcesu podczas prezentacji naukowej. Jak zatem zrobić dobrą prezentację naukową, która będzie się cieszyć aprobatą ze strony publiczności? Jakie są elementy dobrej prezentacji powerpoint? Jak przygotować dobrą prezentację? Poznaj zasady tworzenia efektownej prezentacji.

Jakie są zasady tworzenia dobrej prezentacji? Przygotowanie prezentacji naukowej

Pierwszy krok do sukcesu by stworzyć ciekawą prezentację. Bez dobrego przygotowania swojej prezentacji multimedialnej czasami ciężko jest przebrnąć przez dalsze etapy tworzenia prezentacji naukowej. Zanim staniesz przed publicznością prezentacji musisz skupić się na podstawach tworzenia efektownej prezentacji. Poznaj zasady tworzenia prezentacji multimedialnej.

 

  • Po pierwsze, należy poznać swoją publiczność. Pomoże to w podjęciu decyzji odnośnie stylu prezentacji slajdów wraz ze sposobem jej przekazania. Tworząc prezentację należy mieć na uwadze swoich odbiorców.

  • Z zasad dobrej prezentacji wiemy, że kolejną ważną rzeczą jest ustalenie czasu i zarazem informacji, które chcemy przekazać w kolejnych slajdach. Należy być czujnym, by zmieścić wszelkie treści wyświetlanego slajdu w limicie czasowym.

  • Ustanówmy sobie również cel prezentacji naukowej. By tworzyć prezentacje musisz mieć punkt docelowy. Co chcemy przez nią osiągnąć? Jaką funkcję ma prezentacja? Jaki ma wywrzeć wpływ na publiczności?

  • Notatki to zawsze dobry pomysł! Przy prezentacjach krótko rozpisz najważniejsze punkty prezentacji treści mówionej, by niczego nie pominąć. Trzeba jedynie pamiętać, by nie opierać całej prezentacji naukowej na czytaniu z kartki treści slajdu. Ciekawa prezentacja powinna być tylko uzupełnieniem tego co opowiadamy.

  • Nie należy pominąć treningu przed przystąpieniem do faktycznej prezentacji multimedialnej. Powtórzenie wszystkich informacji ze slajdów, które chcemy przekazać nie tylko zmniejszy stres ale także poprawi pewność siebie. Kiedy masz już przygotowaną prezentację, czas na jej pokaz.

Men on business meeting, giving presentation to company

Podczas pokazu slajdów w programie powerpoint…

To w jaki sposób przedstawimy prezentację multimedialną jest następnym niezwykle ważnym punktem do osiągnięcia sukcesu. A więc jak dobrze przebrnąć przez ten moment? To są główne zasady dobrej prezentacji multimedialnej:

  • Na wstępie należy powitać publiczność. To poczatek dobrej jakości prezentacji. Nie zapominajmy także o przedstawieniu siebie i określeniu swojej pozycji. Czy reprezentujemy stanowisko firmy? Czy może też działamy we własnym imieniu?

  • Co powinno znaleźć się w pierwszym slajdzie prezentacji? Przechodząc dalej, powinniśmy przedstawić temat oraz główne części prezentacji.

  • Wyznaczmy teraz czas na pytania. To sprawia, że prezentacja ma charakter dynamiczny. To od nas samych zależy, czy będziemy czuć się bardziej komfortowo gdy dopuścimy możliwość zadawania pytań podczas pokazu slajdów, czy też gdy skończymy mówić. 

  • Podczas prezentacji warto jest znaleźć złoty środek pomiędzy zbyt szybkim a zbyt wolnym mówieniem. Prezentacja naukowa ma być zrozumiała. Zatrzymujemy się przy najważniejszych punktach prezentacji slajdów i pozwólmy sobie na chwilę dygresji czy też podkreślenia problemu. 

  • Dobrze jest płynnie komunikować przechodzenie z wyświetlanego slajdu na kolejne slajdy prezentacji. Możemy to zrobić używając takich fraz jak: „ Spójrzmy teraz na…”; „Przechodząc dalej…”; „Biorąc pod uwagę następny aspekt…”; „Pragnę teraz poruszyć…”

  • Pamiętajmy także o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z publicznością. Język ciała powie im o stopniu pewności siebie jaki od nas płynie. 

  • Podczas mówienia swojej prezentacji czasami warto opowiedzieć krótką anegdotkę lub nawiązać do jakiejś sytuacji. Dzięki temu pokazujemy nasze zaangażowanie i jednocześnie ożywiamy prezentację naukową. 

  • Co musi się znaleźć w ostatnim slajdzie prezentacji? Zakończenie powinno zawierać podsumowanie najważniejszych punktów treści i naszego wystąpienia. Pozwala to na dogłębne zrozumienie najlepszych elementów prezentacji i zapamiętanie informacji, które chcieliśmy przekazać.

 

Girl giving presentation and showing research

Struktura ciekawej prezentacji multimedialnej - tworzenie prezentacji krok po kroku

Jak zrobić prezentację multimedialną atrakcyjną i dobrą? Jak przedstawimy naszą prezentację naukową jest niewątpliwie bardzo ważnym aspektem. Lecz nie można pominąć zasady dobrej struktury. Odpowiednim doborem treści slajdu oraz wyglądem slajdów zyskamy większe uznanie wśród publiczności. Jakie są zasady dobrej prezentacji? Co prezentacja multimedialna powinna mieć i jak powinna wyglądać prezentacja?

  • Jest kilka ważnych rzeczy, które pokazują jak zrobić prezentację. Pierwszy krok – podzielenie prezentacji powerpoint na trzy główne części. Prezentacja powerpoint powinna mieć:

  1. Wstęp – zawierający slajd tytułowy, temat i kluczowe punkty prezentacji naukowej.

  2. Rozwinięcie – omówienie najważniejszych kwestii pokazu slajdów.

  3. Zakończenie – krótkie podsumowanie tego co zostało powiedziane i podziękowanie.

 

  • Kolejny aspekt dobrej prezentacji to upewnienie się, że nasze wyswietlane slajdy są czytelne i czy w treści prezentacji znajdują się błędy. Nadmiar tekstu nie jest dopuszczalny w slajdzie prezentacji mówiącej. Najlepiej będzie przedstawić informacje w formie podpunktów. 

  • Prezentacja w programie powerpoint powinna wyglądać prosto i klarownie. Wymaga to dopasowania odpowiednich kolorów, czy też czcionki.

  • W zależności od rodzaju prezentacji naukowej, warto zastanowić się nad dodaniem prostych grafów, wykresów, zdjęć do dowolnego slajdu. Czasem łatwiej zrozumieć dany problem na podstawie wizualnej pomocy, a nie tylko w oparciu o tekst. 

  • Ważnym krokiem jest także użycie wiarygodnych danych ze zweryfikowanych źródeł. Sprawdzone informacje pomogą w stworzeniu silnego argumentu w razie jakichkolwiek wątpliwości ze strony publiczności. Sprawia to także wrażenie bardziej profesjonalnej oraz rzetelnej prezentacji powerpoint .

  • Zapomnijmy o tworzeniu zbyt wielu slajdów! Musimy pamiętać o trzymaniu się prostoty i minimalizmu. Nie pozwólmy, by nasza widownia zbyt szybko się znudziła. 

Biorąc pod uwagę wcześniej omówione punkty, odpowiedzmy sobie teraz na pytanie: Jak zrobić dobrą prezentację i jakie są cechy dobrej prezentacji? Jak już wiadomo, czasem trzeba się trochę namęczyć, aby stworzyć ciekawą prezentację i by odniosła ona sukces. Oprócz odpowiedniego przygotowania projektu prezentacji powerpoint, ważną rzeczą jest skupienie się na jasnym przekazaniu informacji, tak by widownia wyniosła z naszej prezentacji naukowej jak najwięcej wartościowych treści. Ponadto, zrobiona prezentacja powinna mieć odpowiednią strukturę. Pozwoli to na łatwe przyswajanie jej przez publiczność i wywrze na niej większe wrażenie. Teraz już wiesz jak zrobić ciekawą prezentację.

online-shop
Zamów
Tłumaczenie dokumentów standaryzowanych

Chcesz przetłumaczyć dokumenty urzędowe, takie jak np. akt stanu cywilnego, świadectwo szkolne, dokumenty samochodowe, prawo jazdy lub inny standaryzowany dokument wydany przez organ Państwowy?

Przejdź bezpośrednio do sklepu, wybierz swój dokument i zleć błyskawiczne tłumaczenie.

Jeżeli szukasz tłumaczenia dokumentu nieurzędowego lub takiego, którego nie ma w naszym sklepie zapraszamy bezpośrednio do formularza kontaktowego. Wyślij nam do darmowej wyceny zdjęcie lub skan dokumentów, które chcesz przetłumaczyć.

Popularne wpisy