podróże bez szczepienia

Podróże bez szczepienia, gdzie można podróżować bez szczepień

Znaczenie tłumaczenia testów Covid-19 oraz aktualne możliwości podróżowania

W ostatnich czasach wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie można podróżować bez szczepień. Obecnie, w szczególności za granicą, podróżowanie nie jest już tak proste jak kiedyś. Pandemia doprowadziła do stanu, w którym podróże bez szczepienia stały się niemal niemożliwe. Na samym początku pandemii brutalnie wstrzymano ruch zarówno krajowy jak i międzynarodowy.  Choć dziś został on już częściowo przywrócony, wciąż trzeba się liczyć z wieloma ograniczeniami. 

Ograniczenia te obejmują negatywny wynik testu Covid, ale także wiele innych. Wybrane kraje wymagają okazania na granicy zaświadczenia lekarskiego o braku zakażenia koronawirusem. Co więcej, musi być ono przetłumaczone na język angielski lub język urzędowy danego kraju.

Może się to wydawać przesadą, więc jak inaczej mamy działać? Weźmy na przykład Rosjanina, który jest kontrolowany na lotnisku przez Chińczyka, ale posiada test w swoim języku ojczystym. Można sobie wyobrazić, że inspektor miałby trudności z przeczytaniem go, nie mówiąc nawet o zrozumieniu. Z tego powodu posiadanie testu przetłumaczonego na język międzynarodowy ułatwiłoby cały proces.

Podróże bez szczepienia, gdzie można podróżować bez szczepień
Podróże bez szczepienia - gdzie można podróżować bez szczepień
Oczywiście, tłumaczenia nie są darmowe, ale są absolutnie niezbędne, jeśli chcemy podróżować w tych niespokojnych czasach. Mimo iż pandemia koronawirusa stopniowa zwalnia, a coraz więcej krajów otwiera się na turystów i znosi kolejne obostrzenia, wiele z nich wciąż wymaga od podróżujących Unijnych Certyfikatów Covidowych. Wakacje z paszportem covidowym stały się nieodłącznym elementem postpandemicznej rzeczywistości. Wśród państw, które żądają okazania wspomnianych certyfikatów, są m.in. Włochy, Hiszpania, Turcja, Malta, Cypr, Egipt, Tunezja. Rzecz jasna, można wyjechać w podróże bez szczepienia ani testu, ale na własne ryzyko. W najgorszym wypadku nie uda nam się wjechać do danego kraju, w najlepszym zaś będziemy mogli wykonać test na granicy. Część z nich jest darmowa (np. we Francji), inne są przymusowe i odpłatne (np. w Armenii). Warto więc przebadać się we własnym kraju, aby uniknąć przynajmniej konieczności kwarantanny.

Jak wcześnie należy wykonać test jeśli wyruszamy w podróże bez szczepienia?

Znaczna większość państw zaleca zrobienie testu 72 godziny przed podróżą. Czas ten różni się jednak w zależności od tego, gdzie się udajemy. Niektóre państwa wymagają testu wykonanego dobę lub dwie bądź nawet od 4 do 7 dni przed przyjazdem. Zdecydowanymi zwycięzcami są tutaj Ekwador i Zambia, które proszą o wykonanie testu odpowiednio 10 i 14 dni przed podróżą.

Warto też zajrzeć na listę krajów, gdzie podróże bez szczepienia są możliwe, lecz wymagają testu potwierdzającego, że nie jesteśmy zakażeni Covid-19 bądź też zorientować się, gdzie wymagany jest paszport covidowy. Każde państwo nich ma swoje charakterystyczne wymagania, jeśli chodzi o ewentualne opóźnienie i rodzaj testu. Mądrym pomysłem byłoby skrupulatne sprawdzenie szczegółów wyjazdu przed każdą podróżą.

Chociaż wyjazdy zagraniczne stanowią obecnie większe wyzwanie niż przed wybuchem pandemii, dobra organizacja jest kluczem do sukcesu. Mimo utrzymujących się w wielu państwach restrykcji, nie musimy całkowicie rezygnować ze swoich wakacyjnych planów.

translation blog
Podróże bez szczepienia - gdzie można podróżować bez szczepień

Napisał: Timothee Gros

Redakcja: Alicja Góralska 

 

Newsletter

Zapisz się do Newslettera i otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach i promocjach

Wysyłając swój adres mailowy wrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych – Administratorem danych osobowych jest firma Trzecia Połowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul Sarmacka 1A/82

Popularne wpisy