WAKACJE W GRECJI

wakacje w Grecji test pcr do Grecji

Dla podróżujących, którzy chcą wjechać do Grecji od dnia 14 maja 2021 r.  powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno być przetłumaczone na język angielski).

Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 6 lat) i  należy go przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.

Ważne: Osoby które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek) powinny potwierdzić je przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, wówczas negatywnym wyniku testu PCR nie jest potrzebny.

Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to:
Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Dowód negatywnego wyniku testu nie jest wymagany, jeśli podróżny jest ozdrowieńcem. Można to udowodnić przedstawiając zaświadczenie wydane przez organ publiczny lub certyfikowane laboratorium. Możliwe jest także przedstawienie pozytywnego wyniku testu molekularnego PCR, wykonanego najpóźniej 2 miesiące przed przyjazdem i nie wcześniej niż 9 miesięcy przed przyjazdem. Wszystkie zaświadczenia powinny zostać wydane w języku zrozumiałym dla greckich władz granicznych.

Osoby przyjeżdżające do Grecji, bez względu na posiadane zaświadczenie mogą zostać poddane losowej kontroli stanu zdrowia. W razie odmowy takiego badania mogą zostać nie wpuszczeni na terytorium Grecji.

Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy.

Podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

Aby mieć pewność przed podróżą, warto przetłumaczyć wszystkie niezbędne dokumenty. W niektórych przypadkach nie chodzi tylko o tłumaczenia medyczne, ale również o dokumenty osobiste.

Formularz PLF i QR kod

PLF i QR code – pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie travel.gov.gr dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji.

Podany tam formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed odprawą (zalecamy jednak wcześniejsze rejestrowanie podróży). Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR.

Podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu.

Vacaciones en Grecia Viajar a Grecia

Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo nałożyć na podróżnego grzywnę w wysokości 500 euro.

Podróżni mogą wjeżdżać do Grecji przez wszystkie międzynarodowe lotniska oraz porty morskie w miastach Patra, Igoumenitsa i Korfu.

Dozwolone jest pływanie statkiem i żeglarstwo. Połączenia morskie z Albanią i Turcją są czasowo ograniczone.

Jakie są główne restrykcje w Grecji?

UWAGA Na terenie całej Grecji w godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się. W tym czasie oczekuje się od wszystkich osób pozostania w miejscu przebywania. 

UWAGA na terenie Grecji w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro.

Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym pół przyłbicami).

Sklepy: w sklepach i centrach handlowych obowiązują zasady utrzymywania 2-metrowego dystansu pomiędzy klientami.

Stanowiska archeologiczne i muzea: otwarte pod warunkiem, że można zwiedzać ekspozycje na wolnym powietrzu. Zwiedzający zobowiązani są do zachowania dystansu 1,5 m.

Dozwolona jest jedna osoba na 10 m2 powierzchni.

Odwiedzający wchodzą w grupach do trzech osób, z wyjątkiem rodzin (małżonkowie / partnerzy i dzieci).

Miejsca kultu: należy nosić podwójną maskę na twarzy składającą się z maski niemedycznej i maski z tkaniny lub maski KN95

Restauracje: usługi świadczone są TYLKO na zewnątrz. Muzyka na żywo nie jest dozwolona, wszyscy klienci muszą mieć zapewnione miejsce siedzące. Wyjątek dotyczy restauracji, barów i kawiarni działających w zamkniętych pomieszczeniach hotelowych i obsługujących wyłącznie gości hotelowych.

Lokale rozrywkowe / muzyczne, recepcje i eventy pozostają zamknięte.

Wydarzenia na żywo, przedstawienia audiowizualne i inne sztuki widowiskowe pozostają zawieszone, z wyjątkiem celów nadawczych.

Kina pozostają zamknięte.

Ogrody zoologiczne i rezerwaty: otwarte pod warunkiem udostępnieni wyłączenie zewnętrznej ekspozycji. Dozwolona jest 1 osoba na 25 m2.

Goście zobowiązani są do zachowania odstępu 2 metrów. Wejście jest dozwolone tylko za pomocą biletu elektronicznego. Zwiedzający wchodzą w grupach do trzech osób, z wyjątkiem rodzin (małżonkowie / partnerzy i dzieci).

Noszenie maski jest obowiązkowe we wszystkich środkach transportu z wyjątkiem kierowców, którzy podróżują bez pasażerów lub gdy pozostali pasażerowie są ich małżonkami / partnerami oraz krewnymi pierwszego i drugiego stopnia.

Na naszym blogu można znaleźć informacje o innych krajach:
Hiszpania
Portugalia
Anglia

Napisała: Marzena Kociubińska

Źródła:  Informacje o koronawirusie – Polska w Grecji – Portal Gov.pl

Newsletter

Zapisz się do Newslettera i otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach i promocjach

Wysyłając swój adres mailowy wrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych – Administratorem danych osobowych jest firma Trzecia Połowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul Sarmacka 1A/82

Popularne wpisy