Ekspres
biuro tłumaczeń

SentenCJE NA TATUAŻ

Nowy tatuaż z pewnością jest ważnym momentem w życiu każdego, kto zdecyduje zrobić sobie dziarę. Ludzie tatuują imiona lub inicjały swoich ukochanych, a nawet malują ich portrety na swoich ciałach. W przypadku chęci posiadania napisu w innym języku często zdarzają się błędy w tłumaczeniu tatuaży. Aby tego uniknąć przetłumaczenie sentencji na tatuaż polecamy zlecić profesjonalnemu tłumaczowi.

Jeżeli interesuje cię posiadanie tatuażu i chcesz się dowiedzieć, jak o niego zadbać, zajrzyj tutaj.

W jakiej formie tatuażu różne kultury pielęgnują swoje tradycje?

Wielu osobom marzy się wytatuowanie sobie cytatu. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej w Polsce co dziesiąty facet ma tatuaż. W 2017 ponad 6% kobiet posiadała tatuaż. W dzisiejszych czasach tatuaże są nieco inaczej postrzegane niż wcześniej- rzadko stanowią problem w miejscu pracy i mają mniejszy wpływ na nasze zatrudnienie. Znaczenie tatuaży to kwestia indywidualna i niekażdy tatuaż musi mieć przesłanie. Często służą one jedynie jako estetyczna ozdoba naszego ciała i nic więcej. Tatuaże, tak samo jak ubrania, muzyka i celebryci, podlegają trendom i zmieniają się tak często, jak zmienia się moda. Dla wielu posiadanie tatuażu wiąże się z przypisaniem do określonej grupy, np. tatuaże plemienne. Znaczenie tatuażu jest kwestią indywidualną i jego wybór podlega osobistej interpretacji danego zwrotu, zdania, rysunku itp. Przykładowo w Hinduizmie tatuaż z henny (mehndi) jest popularną tradycją, która polega na zdobieniu dłoni oraz stóp w dniu wesela. Znaczenie tatuaży zmienia się na przestrzeni wieków. Dawniej plemiona subkontynentu indyjskiego postrzegały tatuaże jako biżuterię, której nie można ukraść, lub jako sposób w jaki by młode kobiety wydawały się nieatrakcyjne dla sąsiednich plemion, które mogłyby je porwać. Na północnym wschodzie łowcy głów nosili tatuaże na twarzy, które informowały o liczbie zabitych.

sentencje na tatuaz w obcych jezykach

Do najczęściej wybieranych form tatuażu należą tatuaż w formie napisu, tatuaż z wypełnieniem lub sam kontur. Wybór tatuażu może również zależeć od miejsca jego wykonania. Wielu osobom marzy się wykonanie tatuażu prezentu7jąego napis z ulubionym cytatem bądź mottem. Za każdym razem, gdy spojrzysz na swój tatuaż będziesz przypominać sobie o danym wspomnieniu lub marzeniu.

Posiadanie tatuażu dla niektórych to forma ekspresji np.: poprzez ulubiony cytat lub fragment tekstu piosenki. Jeszcze inni idą za tłumem i po prostu chcą “być na czasie” lub “cool”. Z pewnością każdy, kto chce zrobić sobie tatuaż nie powinien być krytykowany ani oceniany.

Nie każda kultura jest jednak otwarta na tatuaże. Każdy, kto odwiedził Japonię, prawdopodobnie widział tablice z zakazem tatuaży w publicznych łaźniach, saunach, siłowniach i nie tylko. Jak się okazuje, duża część niechęci tego wyspiarskiego kraju do tatuaży to zasługa yakuzy, czyli japońskiej mafii. Tradycyjne japońskie tatuaże to irezumi. W XVII wieku rząd uchwalił politykę, zgodnie z którą wszyscy przestępcy muszą być tatuowani – akt znany jako bokkei. W Japonii wciąż panuje przekonanie, że tatuaże wyglądają nieprofesjonalnie. Obecnie przestają być one tematem tabu i coraz więcej Japończyków planuje zrobić sobie tatuaż. Jak sami twierdzą, nikomu nie powinien przeszkadzać nieduży tatuaż.

Maorysi z Nowej Zelandii mają bogatą historię tatuaży. Praktyka tatuowania rozpoczęła się w okresie dojrzewania. Święty rytuał odbywał się jako część praktyki religijnej. Tatuaże czyniły wojowników bardziej atrakcyjnymi dla kobiet i bardziej przerażającymi dla przeciwników. Interesujace jest to, że podczas gdy tatuaże są często postrzegane jako buntownicze w kulturze zachodniej, w kulturze Maorysów są czymś oczywistym. Odmowa wykonania tatuażu była aktem buntu.

Kultura buddyjska jest popularnie kojarzona z tatuażami Mandala. Piękny, ozdobny tatuaż mówi o wieczności i cykliczności wszechświata. Tajska nazwa takich tatuaży to Sak Yant. Zasadniczo polega na tatuowaniu świętych, geometrycznych kształtów i wzorów na skórze.

Afryka ma jedną z najstarszych historii tatuaży na całym świecie np. egipska mumia znaleziona z tatuażem datowanym na prawie 2000 rok pne. Według symboliki egispski tatuaż mówi m.in. o płodności i kulcie bogów.

W Stanach Zjednoczonych tatuaże stały się powszechne i popularne wśród młodych ludzi. Wcześniej były postrzegane jako odpowiednie dla odmieńców, marynarzy i motocyklistów. W USA tatuaż nikomu nie przeszkadza w życiu zawodowym i osoba go posiadająca nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Free photo tattooed male with crossed arms over grey artistic background.

 

Na jakie sentencje w języku angielskim decydują się klienci studia tatuażu?

Język angielski należy do najpopularniejszych, jeżeli chodzi o wybór języka obcego, na który decydujemy się przetłumaczyć nasz tatuaż. Z zaproponowanych przez nas poniżej sentencji wybierz cytat, który najlepiej do Ciebie pasuje:

 1. “Live and let live” – “żyj i pozwól żyć”

 2. “What doesn’t kill you makes you stronger” – “co cię nie zabije, to cię wzmocni”

 3. “Love conquers all” – “miłość zwycięża”

 4. “Not all who wander are lost” – “nie wszyscy, którzy błądzą, są zagubieni”

  Jeżeli wolelibyście może wybrać krótki cytat:

 5. “Hope” – “nadzieja”

 6. “Strength” – “siła”

 7. “Faith” – “wiara”

 8. “Believe” – “wierz”

  Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się, jaki tatuaż wybierzesz, warto wybrać ten, który ma dla ciebie osobiste znaczenie i jest wyrażeniem twojego charakteru lub osobowości.

Jakich sentencji łacińskich nie warto sobie tatuować?

Kusi cię wytatuowanie sobie cytatu?Jakie są najpopularniejsze krótkie cytaty? Chociaż istnieje wiele pięknych sentencji łacińskich, które mogą nadawać się na świetne projekty tatuaży, istnieją również takie, które można uznać za nieodpowiednie lub niestosowne:

Veni, Vidi, Vici – czyli „przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”, tego zwrotu używał słynny Juliusz Cezar, ale może też kojarzyć się z poczuciem arogancji czy agresji.

Memento Mori – to zdanie można przetłumaczyć jako „pamiętaj o śmierci” i chociaż może być przypomnieniem, aby żyć pełnią życia, może być również postrzegane jako chorobliwe lub negatywne.

Et tu, Brute? – ta fraza oznacza „a ty, Brutusie?” i jest słynnie kojarzony ze zdradą Juliusza Cezara. Można to postrzegać jako pesymistyczne.

Amor Fati – chociaż to wyrażenie można interpretować jako „miłość do losu” lub „pogodzenie się z przeznaczeniem”, niektórzy ludzie mogą postrzegać je jako demotywujące.

Ostatecznie decyzja o tym, którą sentencję wytatuować na swoim ciele, jest sprawą osobistą i ważne, aby wybrać frazę, która ma osobiste znaczenie. Jednak ważne jest dokładnie rozważenie potencjalnego znaczenia i interpretacja wybranych cytatów łacińskich przed wytatuowaniem ich na ciele. Wybór tatuażu zależy jedynie od ciebie.

Jaką czcionkę wybrać na tatuaż napis?

Przy wyborze cytatu warto przemyśleć jaka czcionka najbardziej pasuje na wykonanie tatuażu.Oto kilka popularnych typów czcionek, które są powszechnie używane do tatuaży:

Old English font – ten styl czcionki jest często kojarzony z gotycką lub średniowieczną kaligrafią. Ma wyraźnie ozdobny, kanciasty wygląd i jest często używany do tatuaży o tematyce tradycyjnej lub historycznej.

Script font — czcionki skryptowe są inspirowane pismem odręcznym i kaligrafią i są często używane do tatuaży zawierających tekst pochylony lub płynny. Mogą one wahać się od prostych i eleganckich do bardziej wyszukanych i dekoracyjnych stylów.

Sans-serif font — czcionki bezszeryfowe mają czysty, nowoczesny wygląd i są często używane do tatuaży o minimalistycznym lub współczesnym stylu. Brakuje im małych ozdobnych kresek (lub „szeryfów”), które można znaleźć w czcionkach szeryfowych.

Typewriter font — czcionki maszyny do pisania są inspirowane staroświeckimi maszynami do pisania i często są używane do tatuaży o tematyce vintage lub nostalgicznej. Charakteryzują się charakterystycznym stylem retro.

Tribal font — czcionki plemienne są często inspirowane sztuką i projektami różnych rdzennych kultur z całego świata. Zazwyczaj mają odważne, geometryczne kształty i wzory i są często używane do tatuaży o tematyce plemiennej lub kulturowej.

Poniżej znajduje się kilka porad, które mogą pomóc Ci wybrać odpowiednią czcionkę:

 1. Wybierz czytelną czcionkę – ważne jest, aby napis był łatwy do odczytania. Zbyt skomplikowane lub artystyczne czcionki mogą utrudnić przeczytanie i zrozumienie napisu.

 2. Rozważ prostą czcionkę – prostota może czasami być najlepsza. Czcionki bez ozdób i zdobień wyglądają bardziej elegancko.

 3. Przetestuj różne czcionki tatuaży – jeśli masz wątpliwości, możesz wydrukować napis w różnych czcionkach i sprawdzić, która wydaje Ci się najbardziej odpowiednia.

 4. Skonsultuj się z tatuażystą – dobry tatuażysta zwykle ma dużo doświadczenia w projektowaniu i wykonywaniu tatuaży z napisami. Pomoże Ci w wyborze odpowiedniej czcionki, która będzie pasować do stylu tatuażu i rozmiaru.

Pamiętaj, że wybór czcionki zależy głównie od Twoich preferencji i upodobań. Ostatecznie to Ty powinieneś czuć się zadowolony ze swojego wyboru. Które czcionki tatuaży należą do Twoich ulubionych?

Jakie są popularne sentencje na tatuaż w języku polskim? Przeczytaj nasze pomysły na inspirujące cytaty!

Również w języku polskim możemy znaleźć krótkie cytaty, które mogą Cię zainspirować:

 1. “Nie wszyscy, którzy wędrują, są zagubieni” – cytat z książki J.R.R. Tolkiena “Władca Pierścieni”, który celebruje podróż przez życie i poszukiwanie sensu.

 2. “Nic nie dzieje się bez powodu” – przypomnienie, że nawet gdy rzeczy nie idą zgodnie z planem, istnieje ukryty sens w wydarzeniach w naszym życiu.

 3. “Bądź silny” – prosty, ale mocny przekaz o wytrwałości i odporności.

 4. “Żyj, śmiej się, kochaj” – popularne motto, które zachęca nas do cieszenia się życiem i skupienia się na tym, co naprawdę się liczy.

 5. “To też przeminie” – sentencja, która akceptuje przemijalność wyzwań życiowych i przypomina nam, że nic nie trwa wiecznie.

Pamiętaj, że najważniejsze przy wyborze sentencji na tatuaż jest to, aby miała ona osobiste znaczenie dla Ciebie i była dla Ciebie ważna. A jaki jest twój ulubiony polski cytat? Czy znasz więcej popularnych cytatów?

inspiracje na sentencje na tatuaż

Tłumaczenie tatuaży- czy wygląd ma większe znaczenie od przekazu tatuażu?

Słowo „tatuaż” pochodzi od tahitańskiego słowa „tattau”, oznaczającego uderzenie lub stuknięcie. Coraz więcej osób chce sobie zrobić tatuaż, którego wygląd ma większą wartość niż ukryte znaczenie. Dlatego klienci studiów tatuażu coraz częściej wolą zrobić tatuaż napis przetłumaczony na inny język, ponieważ jak sami uważają, wygląda to estetycznie i niebanalnie (jest to naturalnie kwestia sporna ).

Najpopularniejsze języki, w których klienci chcą sobie zrobić tatuaż, to chiński, japoński, hebrajski, suahili, hindi i arabski. Zostało to spopularyzowane w latach 90. Większość osob chce mieć tatuaż, który nigdy nie przestanie być “modny”. Do tej kategorii zaliczają się imiona bliskich nam osób. Przetłumaczone na inny język oraz wytatuowane odpowiednią czcionką będą wyglądać estetycznie i ponadczasowo. Tłumaczenie tatuaży na język obcy jest również trafionym rozwiązaniem, gdy nie chcemy aby inni poznali jego znaczenie, np. imię naszego partnera.

Dla wielu osób tatuaże prezentują się bardziej estetycznie, gdy są przetłumaczone na język orientalny taki jak arabski, chiński czy japoński.

Wydaje się, że tatuaże w języku chińskim zawsze będą popularne. Często można spotkać ludzi z literami alfabetu chińskiego na nadgarstku lub plecach. Te symbole nie zajmują dużo miejsca i wyglądają fajnie. Poza tym nikt nie wie, co one oznaczają, chyba że dana osoba mówi w danym języku. Niestety, istnieje wiele przypadków, gdy efekt końcowy ma zupełnie inne znaczenie niż ten zamierzony.

tlumaczenie sentencji na tatuaz
Najczęstsze błędy popełniane przy tłumaczeniu tatuaży

Wiadomo- wygląd ma znaczenie. Ważny jednak jest jeszcze sens. Nie wszystkie studia tatuażu zapewniają przetłumaczenie wymarzonych dziar przez zawodowca. Większość tatuatorów nie ma problemu z przetłumaczeniem prostych i nieskomplikowanych słów czy zdań. Posiadanie tatuażu, który został niepoprawnie przetłumaczony sprawia, że tracimy pewność siebie. Usuwanie tatuaży wiąże się z ogromnym dyskomfortem a nawet bólem. Czy jest bardziej bolesne od samego robienia tatuażu? To kwestia sporna. Wiele osób trafiło na pierwsze strony gazet po tym, jak stały się ofiarami kiepskiego i niedokładnego tłumaczenia tatuażu. Błędy często mogą wynikać z braku zrozumienia tego, że słowa i wyrażenia mogą mieć inne znaczenia w różnych kulturach. Z pewnością źle przełtumaczone tatuaże są dla nas mniej atrakcyjnie.

Wiele osób postanawia wytatuować sobie tatuaż z imieniem partnera. Niestety nie wszystkie relacje trwają wiecznie. Dlatego też coraz częstsze jest usuwanie tatuaży. Czasami również miejsce wykonania tatuażu może nam się znudzić.

Lepiej i bezpieczniej jest zdecydować się na coś, co będzie dla ciebie istotne za 10, 20 lat. Dlatego wiele osób wybiera popularne powiedzenia lub słynne cytaty. Bardzo często są one wykonane w języku obcym. Najważniejszą kwestią jest upewnienie się, że tłumaczenie tatuażu jest dokładne i nie masz przepisu na chińską potrawę zamiast upragnionej sentencji na ramieniu. Czasami tłumaczenie liter chińskiego alfabetu może być trudne i łatwo zmienić oryginalne znaczenie. Tylko jeden niewłaściwy znaczek w słowie może zrobić ogromną różnicę. Jeśli planujesz zrobić tatuaż, poproś o pomoc profesjonalnego tłumacza. W końcu to raz na całe życie.

Pomysły na tatuaże napisy męskie

Tutaj idealnym pomysłem będą tatuaże zawierające sentencje w języku angielskim lub łacińskim. Poniżej znajduje się lista zxawierająca najlepsze cytaty:

 1. “Nihil sine Deo” – po łacinie oznacza “Nic bez Boga”, co może odnosić się do wiary w Boga lub do przekonania, że nic nie jest możliwe Jego wsparcia.

 2. “Invictus” – po łacinie oznacza “niezwyciężony”, co symbolizuje determinację i siłę charakteru.

 3. “Fortune favors the brave” – po angielsku oznacza “szczęście sprzyja odważnym”, co podkreśla znaczenie podejmowania ryzyka i działania w życiu.

 4. “Be the change you wish to see in the world” – po angielsku oznacza “bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie”, co zachęca do podejmowania działań, które przyczyniają się do pozytywnych zmian.

  Może masz ulubione cytaty?

niebanalny pomysł na sentencję
Jakie konsekwencje może nieść ze sobą każdy nowy tatuaż?

Tatuowanie ciała wiąże się z pewnym ryzykiem- najbezpieczniej mieć tatuaż, który zostanie wykoany w profesjonalnym studiu tatuażu, które jest sterylne. Obecnie nie ma problemu, żeby takie odpowiednie miejsce znaleźć. Wszczepienie pigmentu pod skórę za pomocą specjalnej igły może nieść ryzyko poważnych chorób, w tym żółtaczki i HIV. W pobliżu żeber czy kręgosłupa ból podczas wykonywania tatuażu może być nie do zniesienia. Nie zaleca się tatuowania oczu, ponieważ może to spowodować ślepotę.

Ile kosztuje tatuaż napis?

Koszt napisu na tatuaż (lub jakiegokolwiek innego tatuazu) może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak wielkość tatuażu, złożoność wzoru, poziom umiejętności i doświadczenie artysty, lokalizacja studia tatuażu oraz region geograficzny, w którym mieszkasz.

Przeciętnie, wytatuowanie cytatu może wynosić od 150 zł do 500 zł, podczas gdy większe i bardziej skomplikowane projekty mogą kosztować kilkaset złotych lub więcej. Niektórzy artyści tatuażu mogą naliczać opłatę za godzinę pracy, a stawki wahają się od 250 zł do 800 zł za godzinę.

Ważne jest, aby pamiętać, że koszt tatuazu nie powinien być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze artysty czy wzoru. Ważne jest, aby czuć się komfortowo z artystą, ich pracą i reputacją, a także zwrócić uwagę, czy używają oni bezpiecznych i higienicznych przyrządów. Warto również zaplanować wizyty u artysty w celu poprawek, które mogą być konieczne do utrzymania jakości i wyglądu tatuażu na przestrzeni czasu.

Damski tatuaż- propozycje

Częstym wyborem na tatuaż wśród kobiet są tatuaże symbolizujące miłość. Równie popularne jest tatuowanie sobie sentencji.

 1. Kwiaty – tatuaże przedstawiające kwiaty, takie jak róże, lilie, stokrotki są bardzo popularne wśród kobiet i symbolizują piękno, delikatność i kobiecość. To gwarancja, że będziesz mieć piękny tatuaż.

 2. Cytaty – tatuaże z inspirującymi cytatami, motywacyjnymi hasłami lub ulubionymi fragmentami poezji mogą stanowić wyjątkowe wyznanie życiowych wartości i poglądów.

 3. Symbole – tatuaże z symbolami, takimi jak trójząb, pentagram, mandala czy gwiazdy, mogą reprezentować osobiste przekonania, duchowość, równowagę i harmonię.

 4. Zwierzęta – tatuaże z przedstawieniami zwierząt, takimi jak koty, wilki, lisy czy sowy, mogą symbolizować siłę, odwagę, mądrość i intuicję.

 5. Abstrakcyjne wzory – tatuaże z abstrakcyjnymi wzorami, takimi jak geometryczne kształty, tęczowe kolorowe plamy lub abstrakcyjne linie, mogą być oryginalnym sposobem na wyrażenie swojego indywidualizmu i oryginalności.

Które tatuaże Wam się bardziej podobają? Tatuaże napisy męskie czy damskie?

Jak znależć dobrą sentencję do tatuażu?
Tatuaże po chińsku

Wśród języków azjatyckich coraz więcej osób decyduje zrobić sobie chińskie tatuaże. Stają się one w ostatnich latach coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób, które interesują się kulturą i estetyką Azji. Oto kilka popularnych chińskich tatuaży i ich znaczenie:

Smok — smok jest potężnym i czczonym symbolem w kulturze chińskiej. Ten tatuaż oznacza i reprezentuje siłę, odwagę i szczęście.

Feniks – Feniks to mityczny ptak, który reprezentuje odrodzenie i odnowę. Często kojarzy się z kobiecością i wdziękiem.

Tygrys – Tygrys jest dzikim i potężnym zwierzęciem. Ten tatuaż oznacza siłę, odwagę i ochronę.

Lotos — Lotos to kwiat reprezentujący czystość, oświecenie i duchowe przebudzenie.

Yin-Yang — symbol yin-yang reprezentuje równowagę i harmonię między przeciwstawnymi siłami, takimi jak światło i ciemność, mężczyzna i kobieta oraz dobro i zło.

Chińskie litery— wiele osób decyduje się na wytatuowanie sobie liter alfabetu chińskiego na ciele, zwykle reprezentujących pojęcia takie jak miłość, pokój lub siła.

Ważne jest, aby pamiętać, że robiąc chiński tatuaż, należy upewnić się, że znaczenie i symbolika tatuażu są dokładne i odpowiednie. Niewłaściwie przetłumaczone lub niewrażliwe kulturowo tatuaże mogą spowodować obrazę i brak szacunku.

Tatuaże w miejscu pracy- czy tatuaże wyglądają nieprofesjonalnie i czy praca powinna mieć wpływ na nasze prywatne życie?

Osoby posiadające tatuaże wciąż czasem spotykają się z trudnościami w znalezieniu swojej wymarzonej pracy. Obecnie większość pracodawców nie ma problemu z wytatuowanymi pracownikami i sądzi, że nie powinien przeszkadzać nieduży tatuaż. W jakim zawodzie tatuaże mogą nie być mile widziane? W takim, w którym np. wymagany jest kontakt z klientem.

Najbezpieczniej jest mieć tatuaż w niewidocznych miejscach lub takich, które nie rzucają się szybko w oczy. Przed ubieganiem się na dane stanowisko powinniśmy najpierw zapoznać się z informacjami dotyczącymi polityki danej firmy.

Współcześnie zdecydowanie mniejszy odsetek osób uważa, że tatuaże wyglądają nieprofesjonalnie. Wcześniej nietylko pracodawcy, ale i inni ludzie postrzegali tatuaż jako problem i brak szacunku w miejscu pracy. W służbie zdrowia czy w służbie mundurowej pracownicy powinni wybierać miejsca tatuażu, które są jak najmniej widoczne. Praca powinna mieć swobodne podejście do wyborów pracowników w życiu prywatnym i odejść od przekonania, że tatuaże wyglądają nieprofesjonalnie. Do mało widocznego tatuażu nikt nie powinien mieć pretensji.

pomysly na sentencje na tatuaz

 

A wy jak myślicie? W jakim zawodzie tatuaże są widziane jako niestosowne i obniżają prestiż zajmowanego stanowiska? Czy jest to tylko stereotyp? Czy warto wybrać tatuaż, który nie ma dla nas głębszego znaczenia?

https://translateshark.com/tattoo-translation/

Udostępnij wpis
Popularne wpisy