Jak sprowadzić auto z Japonii

how to import a Japanese car to Poland, Toyota in the sun

Coraz częściej kierowcom ciężko jest znaleźć na rynku lokalnym samochód, który odpowiadałby dokładnie ich potrzebom, dlatego coraz częściej chcemy sprowadzić samochód zza granicy. Nie da się także ukryć, że w ostatnim czasie anonse dotyczące aut importowanych z zagranicy zamieszczane na portalach ogłoszeniowych przedstawiają licznie oferty marek japońskich. W Japonii auta traktowane są często jako hobby. Właśnie dlatego cieszą się tak dużą popularnością, a transport auta z Japonii jest dużo bardziej przystępny niż może się wstępnie wydawać.

Importowane drogą morską auto z Kraju Kwitnącej Wiśni może okazać się idealnym rozwiązaniem, ponieważ japońskie pojazdy cechuje: niska awaryjność, doskonały stan techniczny, dobra relacja jakości do ceny oraz wyjątkowo niskie przebiegi. Kolejną zaletą japońskich samochodów jest to, że wszystkie parametry techniczne są zawsze bardzo dokładnie opisane na stronach. Jednak kiedy sprowadzenie wymarzonego pojazdu najbardziej się opłaca? Z Japonii warto sprowadzać pojazdy, jeśli celujemy w te z raczej wyższej półki.

Mimo ruchu lewostronnego w Japonii sprzedaż aut z kierownicą po prawej stronie stanowi symbol statusu, a w przypadku pojazdów z idealnym stanem technicznym najczęściej stoją sobie spokojnie w garażu. Następnie kiedy znudzą się właścicielom trafiają na portale ogłoszeniowe i potem aukcje. Ponadto w Japonii jest bardzo dobrze rozwinięta siatka metra, co dodatkowo przekłada się na niskie przebiegi japońskich samochodów.

Wśród anonsów dotyczących importu samochodów z Japonii odnajdzie się każdy, kogo tylko interesuje import pojazdu. Niezależnie od tego czy szuka najświeższych nowinek technologicznych czy może ma ochotę na dobry używany samochód. Co do zasady nawet na rynek samochodów używanych trafiają niekiedy prawdziwe perełki, których nienaganny stan techniczny wręcz zadziwia. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli sprowadzamy samochody używane, najlepiej jest zdać się na pośrednika niż prywatnie sprowadzić samochód, ponieważ używane auta oraz ich parametry dotyczące stanu technicznego trzeba bardzo starannie sprawdzać, aby koszt sprowadzenia samochodu nie poszedł na marne.

dlaczego warto kupić japoński samochód, rynek ładnego japońskiego samochodu

Auta sprowadzone z Japonii - jak to wygląda?

Możliwości są zasadniczo dwie – bezpośrednio poprzez dom aukcyjny lub pośrednio zlecając specjalistom sprowadzenie samochodu. Jednaże przed przystąpnieniem do kupna i transportu pojazdu należy zapoznać się z wieloma anonsami dotyczącymi samochodów i zorientować się, jaki pojazd nas zadowoli. Który sprzedawany samochód ma w sobie to, co przyciąga naszą uwagę? Będzie to dużym ułatwieniem podczas komunikacji dla osób sprowadzających auta.

Zamów
Tłumaczenie japońskiego
certyfikatu eksportowego
Dodaj tłumaczenie japońskiego certyfikatu eksportowego
do >>> koszyka >>> i zamów kilkoma kliknięciami.

Jeżeli szukasz tłumaczenia innego dokumentu zapraszamy do naszego sklepu z dokumentami urzędowymi z całego świata. Wybierz kraj, który Ciebie interesuje i sprawdź czy mamy w sklepie Twój dokument. Możesz też przejść bezpośrednio do formularza kontaktowego i wysłać nam zdjęcie lub skan dokumentu do wyceny.

Dom aukcyjny

Pierwsza opcja jest na pewno tańsza, ale też mniej sprawdzona i trudniejsza. Nie musimy się jednak aż tak przejmować barierą językową, ponieważ japońskie portale ogłoszeniowe najczęściej zamieszczają anonse dotyczące sprzedawanych aut również po angielsku. Aby wziąć udział w licytacji należy wybrać konkretny model samochodu, wpłacić depozyt (który zostanie w całości zwrócony, jeśli licytacja nie zostanie wygrana), a następnie dokonać płatności. Wraz z zakupem wymarzonego samochodu i załadunkiem na najbliższy statek, klient powinien otrzymać komplet dokumentów dotyczących samochodu: fakturę, certyfikat eksportu, ubezpieczenia morskie, akt kontroli (JAAI, JEVIC) oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu (Export Certificate). Następnie drogą morską auto zostaje wysłane do Europy (najprawdopodobniej do Niemiec lub Holandii), skąd już jego dalsza droga pozostaje do ustalenia między kupującym a sprzedającym. Przykładowy dom aukcyjny możesz odwiedzić tutaj albo tutaj.

importowanie samochodów z Japonii, koszt transportu samochodu

Załatwianie samochodu przez pośrednika

Jeśli importem auta zajmie się firma pośrednicząca, która oferuje możliwość sprowadzenia samochodu na indywiduane zamówienie, będziemy mieli pewność, że wszystkie formalności aż do odbioru samochodu zostaną dopełnione za nas. W ostatnim czasie przyjęło się, aby przyszły klient zamiast samodzielnie wybierać pojazd z japońskich aukcji, sam określił porządany stan samochodu oraz parametry dotyczące jego wymarzonego auta. W tym celu pośrednik musi mu zadać dużo pytań dotyczących samochodów, które mu się podobają. Następnie na podstawie tych danych pośrednik zobowiązuje się znaleźć pojazd dokładnie dopasowany do potrzeb klienta. A kiedy model auta zostanie wybrany, dostarczyć go we wskazane miejsce w Polsce. Takie rozwiązanie daje nam gwarancję dobrego stanu technicznego pojazdu oraz czytelnych informacji dotyczących samochodów, którymi jesteśmy zainteresowani. Pośredników działających w Polsce możesz znaleźć na przykład tutaj lub tutaj.

Zatem gdzie warto kupić samochód?

 Wszystko zależy od tego, czy masz na względzie cenę czy pewność. Pamiętaj jednak, że doświadczony dealer może być w stanie wynegocjować korzystniejszą cenę. Zdając się na umiejętnosci specjalistów możesz również liczyć na dokładne sprawdzenie stanu pojazdu, a nie musieć polegać wyłącznie na informacjach dostępncych na portalach ogłoszeniowych. Niezależnie od naszego wybory metody kupna, wymarzone auto powinno płynąć do nas około dwóch miesięcy.

stan techniczny sprowadzonego auta, potrzebne dokumenty do sprowadzenia pojazdu z Japonii

Import samochodów z Japonii - jakie dokumenty przygotować?

Aby legalnie poruszać się po drogach nowo kupionym samochodem, należy go jeszcze zarejestrować w Polsce. W celu zrobienia tego trzeba posiadać przetłumaczone na język polski:

  • japoński certyfikat eksportowy (250 zł za tłumaczenie)

  • dokument własności (fakturę lub rachunek)

  • dokumenty celne potwierdzające uiszczenie opłat

Oprócz tego będą ci potrzebne również: zaświadczenie i o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazu (wykonane na terenie Unii Europejskiej), dokument identyfikacyjny pojazdu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie wniesienia opłaty rejestracyjnej.

Należy również pamiętać, że przed rejestracją pojazdu należy wykonać tzw. przegląd zerowy w Stacji Kontroli Pojazdów, bez którego nasz wymarzony japoński samochód nie będzie mógł jeździć po polskich drogach. Pamiętaj też, że przegląd stanu samochodu przeprowadzony w Japonii nie zostanie uznany na terenie Unii Europejskiej, dlatego najpierw należy przetransportować wymarzone auto, a ogólnym stanem auta zająć się już po odebraniu go.

kontrola stanu technicznego samochodu. koszt rejestracji auta

Jaki jest koszt sprowadzenia auta z Japonii?

Przygotowanie wyszystkich dokumentów nie powinno stanowić wielkiego wyzwania, ale jakie naprawdę są koszty sprowadzenia auta? Poza oczywistą ceną samych samochodów sprowadzonych z zagranicy towarzyszy jej również szereg innych opłat, z którymi należy się liczyć. Aby przetransportować wymarzone auto najlepiej jest uzbroić się w cierpliwość. Warto mieć na uwadze, że zwykle pośrednicy oferują na swoich stronach internetowych kalkulator sprowadzenia auta, który znacznie ułatwia zakup samochodu oraz pomaga obliczyć koszt importu auta.

jak sprowadzić japonski samochód, japońskie auto jedzie po drodze
Oto lista kosztów dotyczących zakupu samochodu zza granicy:
  • prowizja domu aukcyjnego oraz opłaty wewnętrzne (ok. 5% wartości samochodu + z góry ustalona kwota)

  • przetłumaczenie dokumentów dotyczących samochodu

  • koszty transportu auta do Europy (około 1100 złotych)

  • cło (w Niemczech 10% wartości auta , w Polsce – 23%)

  • VAT i opłata akcyzowa w Polsce (pojemność silnika do 2l – 3,1%, powyżej 2l – 18,6%)

  • koszty rejestracji auta w Polsce (około 500 zł)

  • przegląd zerowy samochodu w Polsce (około 100 zł)

Jeśli nie posiadasz jeszcze tłumaczeń wszystkich potrzebnych dokumentów dotyczących samochodu, zamów je na naszej stronie.

Warto również upewnić się, że sprowadzony pojazd ma odpowiednio nastawione radio oraz oświetlenie zewnętrzne dostosowane do ruchu prawostronnego. W przeciwnym wypadku ich zmianę również należy doliczyć do kosztów.

Na co warto uważać przy imporcie auta?

W przypadku samochodów importowanych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan techniczny auta. Zaleca się dokładnie czytać anonse dotyczące sprzedawanych samochodów na portalach ogłoszeniowych, aby upewnieć się, że np. pojazd ma niski przebieg. Zwłaszcza jeśli interesują nas japońskie samochody używane. Zaleca się być szczególnie wyczulonym na rdzę, która w wyspiarskim klimacie dużo łatwiej się kumuluje niż w głebi lądu.

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach sprowadzenie samochodu zza granicy może wiązać się z ryzykiem. Czasami auta w Japonii są poddawane niezbyt korzystnym przeróbkom stylistycznym, które obniżają wartość sprowadzanego samochodu. Takie informacje można łatwo zataić w anonsach dotyczących sprzedawancyh pojazdów, dlatego najlepiej jest zdać się na profesjonalistę, który upewni się, że jego współpracownicy w Japonii sprawdzają auta na sprzedaż własnoręcznie.

Z powodu ruchu lewostronnego w Japonii moglibyśmy zadać sobie pytanie, czy będziemy musieli jakoś dostosować samochód sprowadzony do realiów na polskich drogach? Najczęstszą odpowiedzią na to pytanie jest: radio, oświetlenie zewnętrzne oraz nawigacja. Oświetlenie stosowane w Europie jest asymetryczne, natomiast japońskie auta mają oświetlenie symetryczne.

Zamów
Tłumaczenie japońskiego
certyfikatu eksportowego
Dodaj tłumaczenie japońskiego certyfikatu eksportowego
do >>> koszyka >>> i zamów kilkoma kliknięciami.

Jeżeli szukasz tłumaczenia innego dokumentu zapraszamy do naszego sklepu z dokumentami urzędowymi z całego świata. Wybierz kraj, który Ciebie interesuje i sprawdź czy mamy w sklepie Twój dokument. Możesz też przejść bezpośrednio do formularza kontaktowego i wysłać nam zdjęcie lub skan dokumentu do wyceny.

gdzie kupić japońskie auta, import samochodów z Japonii, kupno wymarzonego samochodu

Kolejnym takim elementem, na który należy zwrócić uwagę, chociażby na zdjęciach zamieszczonych na portalach ogłoszeniowych, jest umieszczenie kierownicy. Mimo że w Japonii obowiązuje ruch lewostronny, kierownica po lewej stronie jest dla Japończyków symbolem prestiżu, dlatego też w większości przypadków auta dostosowane do europejskich dróg nie są tam rzadkością. Jednakże jeśli nasz wymarzony samochód ma kierownicę po prawej stronie i nie przeszkadza nam to zbytnio, to nie mamy powodów do zmartwień, gdyż poruszanie się nim po Polsce jest jak najbardziej dozwolone.

Autor: Łukasz Wiśnioch

online-shop
Zamów
Tłumaczenie japońskiego
certyfikatu eksportowego
Dodaj tłumaczenie japońskiego certyfikatu eksportowego do koszykai zamów kilkoma kliknięciami.

Jeżeli szukasz tłumaczenia innego dokumentu zapraszamy do naszego sklepu z dokumentami urzędowymi z całego świata. Wybierz kraj, który Ciebie interesuje i sprawdź czy mamy w sklepie Twój dokument. Możesz też przejść bezpośrednio do formularza kontaktowego i wysłać nam zdjęcie lub skan dokumentu do wyceny.

Popularne wpisy