10 najpopularniejszych języków w grach komputerowych

Jak rozwinęła się ta branża?

Podobnie jak skromne początki starożytnego imperium, Rzym nie został zbudowany w jeden dzień, a gry komputerowe nie odniosły sukcesu od razu. Z czasem gry komputerowe z powodzeniem zakręciły się w każdym zakątku świata, co oznacza, że firmy projektujące te gry musiały włożyć sporo wysiłku w zadbanie o to, żeby każdy gracz, bez względu na swój ojczysty język mógł je z łatwością zrozumieć.

Z liczbą ludności ponad 1 miliard i z zakazem tradycyjnych konsoli do gier, który jakiś czas został wniesiony, to zrozumiałe, że gry w Chinach są najczęściej używane na smartfonach w przestrzeniach gier społecznościowych. Lokalna, chińska firma Tencent wykorzystała swoje umiejętności językowe, rozwijając gry, takie jak popularna internetowa strzelanka pierwszoosobowa (FPS) Crossfire, która jest jedną z wielu gier w ich portfolio, które pomogły im stać się firmą wartą 100 miliardów dolarów.

Będąc drugim najczęściej używanym językiem na całej planecie (według statystyk), język hiszpański jest oczywistym wyborem językowym dla twórców i programistów. Większość z nich tłumaczy swoje gry właśnie na język hiszpański. Od tego roku, popularna gra słowna firmy Zynga, podobna do Scrabbli, Words With Friends, została stworzona w 8 językach, w tym także w języku hiszpańskim, pokazując, że nawet firma z szacunkową liczbą 240 milionów użytkowników miesięcznie chce zainwestować w zniesienie barier językowych.

Podobny stylem do języka hiszpańskiego, ale używany jako język ojczysty przez 204 miliony ludzi (150 milionów mniej niż poprzedni), język portugalski jest nowym dużym językiem, na który tłumaczone są gry, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jest to pierwszy język Brazylii, kraju z ogromną liczbą populacji i tylko kilkoma tradycyjnymi konsolami do gier ze względu na ich wysokie ceny, gdzie ludność zwraca się w kierunku bardziej przystępnych cenowo gier, takich jak Candy Dash autorstwa czołowego brazylijskiego dewelopera, firmy Vostu.

Nieco niezdolnym do dostępu do wszystkich gier na tradycyjnych konsolach krajem (ze względu na ograniczenia dotyczące zawartości gier) jest również Rosja, co sprawia, że jest to najlepszy obraz dla twórców gier. Na przykład takich jak białoruska firma Wargaming.net i ich popularna gra, World of Tanks, która zarabia na rosyjskim rynku gier, wycenianym na 1,1 miliarda dolarów, co czyni go drugim co do wielkości w Europie.

Japonia to kraj, który słynie z szybkiego wdrażania trendów i osiągnięć technologicznych, i gdzie fenomen gier społecznościowych i na smartfony nie jest wyjątkiem. GREE jest jednym z czołowych twórców gier komputerowych, który dobrze wie, jak zrobić furorę w tym regionie, publikując takie gry, jak stworzona przez Konami gra karciana Dragon Collection.

Powtarzając wiele trendów w Europie Zachodniej, popularne gry w Niemczech są często tym, co jest popularne w Wielkiej Brytanii i Francji, a firmy takie jak EA, które tworzą popularną franczyzę symulatorów piłkarskich, FIFA, dalej inwestują w europejską miłość do pięknej gry, publikując swoje gry FIFA w języku niemieckim.

Język ten używany jest przez około 50 milionów ludzi w Korei Południowej, a popularność smartfonów i szybkie łącza internetowe w kraju oznaczaja, że jest to doskonały język dla twórców do tłumaczenia swoich gier. Twórca gier społecznościowych King doskonale o tym wie, używając jednego z najbardziej znanych koreańskich wykonawców PSY, do zaprezentowania swojej gry Candy Crush Saga w jednym ze swoich teledysków.

Będąc językiem, który wielu ludzi wybiera, kiedy chce nauczyć się czegoś nowego, język francuski jest używany przez miliony ludzi na całym świecie. I skoro 50 milionów ludzi uważa Wooga za ich ulubionego twórcę gier społecznościowych, to sensowne, że przetłumaczyli niektóre ze swoich gier na różne języki, w tym grę na iOS i Facebooku, Diamond Dash.

Kolejny kraj europejski, który ma podobne trendy w grach do Europy Zachodniej, to Włochy. Ten kraj jest również wtajemniczony w zabawę, jaką oferują gry PopCap. Niedawno twórca gier komputerowych udostępnił swoją popularną grę Bejeweled HD w języku włoskim, a także francuskim, niemieckim i hiszpańskim, udowadniając, że te języki są bardzo ważne na scenie gier komputerowych.

W Polsce rośnie popularność gier mobilnych, zwłaszcza telefonów z systemem Windows, które są tańszą alternatywą dla iPhone’ów, a tym samym dają wielu mieszkańcom regionu dostęp do gier społecznościowych. W rezultacie w 2012 roku w Polsce było około 7,8 miliona graczy mobilnych, co czyniło ją domem dla innego głównego języka, na który twórcy gier społecznościowych mogli tłumaczyć swoje gry.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera i otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach i promocjach

Wysyłając swój adres mailowy wrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych – Administratorem danych osobowych jest firma Trzecia Połowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul Sarmacka 1A/82

Popularne wpisy