Jak pozbyć się akcentu w języku angielskim?

accent; pronunciation; English

Chyba większość z nas kiedyś znalazła się w sytuacji, w której ktoś nazwał nasz akcent w angielskim sztywnym i twardym. Niestety, jako Polacy, mamy tendencję do wymowy niektórych głosek bez ich zmiękczania. Polski to język, który brzmi dosyć ostro dla obcokrajowców, w przeciwieństwie do języka angielskiego, który przypomina raczej melodyjną piosenkę. Poprawienie swojego akcentu nie jest jednak niemożliwe. Wystarczy poznać i przestrzegać kilku zasad, które pomogą brzmieć bardziej płynnie i profesjonalnie.

Nauka angielskiego jest trudna. Uczymy się najpierw reguł, a potem wyjątków od nich. I po tym jak już nauczysz się gramatyki i zapamiętasz słownictwo, podróżujesz do krajów anglojęzycznych i wtedy ktoś wytyka ci twój… akcent?

Hm… W domu przecież nikt nie robił komentarzy na temat twojej wymowy. Wystarczająco imponujący był fakt samej znajomości języka. Teraz dowiadujesz się o nowej przeszkodzie, która wpływa na postrzeganie twojej kompetencji i profesjonalizmu. W niektórych przypadkach może cię to kosztować nawet pracę.

Mimo tego, że to może być naprawdę frustrujące, istnieje kilka technik, dzięki którym nierodzimi użytkownicy języka mogą zredukować akcent. Wprowadzając kilka dodatkowych ćwiczeń podczas nauki angielskiego, możesz polepszyć swoją wymowę oraz poćwiczyć wyraźne mówienie. Ale najpierw…

Podczas nauki skup się na REDUKCJI, a nie ELIMINACJI akcentu

Zauważ, że nie powiedzieliśmy, żeby wyeliminować swój akcent podczas nauki angielskiego. A to dla tego, że akcent sam w sobie nie jest wcale taki zły. Pamiętaj, że twój akcent świadczy o twojej kulturze i dziedzictwie. Ponadto, jest czyś imponującym, ponieważ świadczy o tym, że mówisz w dwóch językach! Nawet rodzimi użytkownicy języka posiadają akcenty. Sęk w tym, żeby twoi koledzy z pracy, klienci, znajomi i przyjaciele zrozumieli, co ważnego masz do powiedzenia.

Zwolnij i starannie wymawiaj wszystkie słowa

Kiedy mamy dużo do powiedzenia albo jesteśmy czymś podekscytowani, mamy tendencję do przyspieszania tempa mówienia. Jeżeli posiadasz silny akcent, szybkie mówienie może go jeszcze bardziej uwidocznić, a co więcej, utrudni odbiorcom zrozumienie twojego komunikatu. Dlatego nie spiesz się, mów powoli i starannie wymawiaj każde słowo. To może okazać się trochę denerwujące, ale za to pozwoli innym zrozumieć twoje świetne pomysły. Posłuchaj kilku znanych mów i mówców, i potraktuj je jako inspiracje do starannej wymowy.

improve your English accent and pronunciation with audiobooks;
Audiobooki jako sposób pozybycia się akcentu w języku angielskim

Słuchaj audiobooków podczas czytania książki

Podczas nauki angielskiego, pomocna okazuje się technika, w której uczysz się pisowni słówek równolegle z ich wymową. Kiedy kupujesz książkę, pobierz też audiobook i odsłuchuj go podczas czytania. Pomoże ci poprawić wymowę poszczególnych słów, zanim w głowie utknie ci ich niepoprawne brzmienie. Tańszą opcją jest wypożyczenie książki w pakiecie z audiobookiem w bibliotece. Wiele bibliotek w miastach oferuje szeroki wybór audiobooków.

Audiobooki możesz też zakupić w aplikacjach na telefonie, jak np. App Store czy Google Play.

Wczuj się w rytm

Ćwiczenie wymowy jest istotnym, ale nie jedynym sposobem redukcji akcentu. Rytm jest niedocenianą, choć kluczową częścią do brzmienia jak native speaker. Oglądaj filmy i naśladuj sposób, w jaki mówią aktorzy. Zwracaj szczególną uwagę na akcentowane wyrazy w zdaniu. Z reguły, powinno się akcentować najważniejszą część zdania, a nie każde pojedyncze słowo.

Internecie możesz znaleźć też tutoriale na temat intonacji w języku angielskim z bardziej szczegółowymi wskazówkami, w których zawarte są przykłady z odpowiednią i niepoprawną intonacją. Są one dobrym sposobem no to, żeby szybko poprawić swój akcent!

Czytaj na głos podczas nauki angielskiego

Staranną wymowę i odpowiedni rytm połącz z czytaniem sobie na głos. Na początku może ci się wydawać jakbyś mówił do siebie, ale to jest świetny sposób, aby wyćwiczyć ruch ust jak u rodzimego mówcy. Nie spiesz się. Mów powoli – tak jakbyś wygłaszał przemówienie. Pomoże ci to oswoić się z tym jak brzmisz, gdy mówisz po angielsku i doda pewności siebie, abyś mógł śmiało wypowiadać się w pracy.

improve or get rid of your accent by pracitising "th"
Wymowa "th" w języku angielskim

Staraj się udoskonalać wymowę głoski „th”

Jednym z dźwięków, których będziesz używać bardzo często w języku angielskim jest „th”. Dźwięk ten stanowi dwie z trzech liter w jednym z najbardziej popularnych słów w języku angielskim, a mianowicie przedimku „the”. Błędna wymowa „th” jest wyznacznikiem dla nierodzimego użytkownika języka angielskiego. Dlatego ćwiczenie wymowy tego jednego, krótkiego słówka może znacząco poprawić twój akcent. Szybkim sposobem na polepszenie twojej wymowy jest trzymanie języka między przednimi zębami wystarczająco długo przed wypowiedzeniem kolejnego dźwięku. Osoby, które nie posługują się językiem angielskim na co dzień mają tendencję do zbyt szybkiego cofania języka z powrotem do jamy ustnej wypowiadając to słowo. Stosując tę wskazówkę, zauważysz dużą różnicę podczas wypowiadania podstawowych słów takich jak: „the”, „through”, czy „think”.

Nagrywaj się podczas mówienia

Pokochaj brzmienie własnego głosu. Zacznij nagrywać się, gdy tylko rozpoczniesz ćwiczenia na redukcję akcentu, tak abyś mógł zobaczyć, jak zmienia się klarowność twojej wymowy po wprowadzeniu wszystkich technik. Dzięki temu zastosujesz kilka ćwiczeń naraz – jak na przykład czytanie na głos i skupianie się na określonych dźwiękach.

Pozwól się poprawiać

Otrzymywanie feedbacku jest najlepszym sposobem na naukę. Daj znać zaufanemu i szanowanemu koledze z pracy, że chcesz, aby cię poprawił, jeśli wymówisz coś nieprawidłowo. Zważ jednak na to, że niektórzy mogą czuć się z tym niekomfortowo. Jeżeli jednak nie sprawia to im problemu, to może to okazać się doskonałym sposobem na nauczenie się wymowy słów, których często używasz w środowisku zawodowym. Ponadto dostaniesz dzięki temu informację zwrotną na temat tego, co musisz jeszcze poprawić.

poprawić wymowa języka angielski

Zatrudnij korepetytora

Rozważ pracę z osobą która pomoże ci zredukować akcent albo zatrudnij korepetytora języka angielskiego, który specjalizuje się w wymowie, intonacji i rytmie. Mimo, że to dosyć kosztowna opcja, to jest to szybki sposób na śledzenie twoich wysiłków i postępów. Bardziej budżetowym, ale równie dobrym pomysłem jest znalezienie tzw. „pen pala”, czyli osoby, z którą będziesz mógł korespondować lub nawet rozmawiać przez wideo.

Nastaw się pozytywnie i nie poddawaj się!

Praktyka czyni mistrza. Bądź wytrwały, ale również nastaw się pozytywnie. Bądź swoim największym wsparciem i trzymaj się z dala od negatywnych myśli dotyczących twoich umiejętności językowych. Już sam fakt, że nauczyłeś się angielskiego jest godny pochwały. 90% pracy masz już za sobą. Skup się teraz na klarowności wypowiedzi, a nie eliminacji akcentu. Dzięki temu z pewnością siebie będziesz przedstawiać prezentacje oraz przewodzić spotkaniom biznesowym szybciej niż myślisz.

Pamiętaj, przy ciężkiej pracy zawsze osiągniesz sukces. Nie musi być idealnie – zapewne jest wiele innych rzeczy, do których jesteśmy stworzeni. Tymczasem… powodzenia!

Źródło: How To Effectively Reduce Your Accent in English! (blog.talaera.com)

Tłumaczenie: Julia Schmidt

Edycja i redakcja: Piotr Kopka

online-shop
Zamów
Tłumaczenie dokumentów standaryzowanych

Chcesz przetłumaczyć dokumenty urzędowe, takie jak np. akt stanu cywilnego, świadectwo szkolne, dokumenty samochodowe, prawo jazdy lub inny standaryzowany dokument wydany przez organ Państwowy?

Przejdź bezpośrednio do sklepu, wybierz swój dokument i zleć błyskawiczne tłumaczenie.

Jeżeli szukasz tłumaczenia dokumentu nieurzędowego lub takiego, którego nie ma w naszym sklepie zapraszamy bezpośrednio do formularza kontaktowego. Wyślij nam do darmowej wyceny zdjęcie lub skan dokumentów, które chcesz przetłumaczyć.

Popularne wpisy