SISU - CO OZNACZA TO FIŃSKIE SŁOWO?

co oznacza sisu słowo najlepiej opisujące stulecie niepodległej Finlandii

Sisu - w poszukiwaniu wewnętrznej siły

Jakie ma znaczenie to słowo?

W 2017 r. zorganizowano konkurs na słowo najlepiej opisujące stulecie niepodległej Finlandii. Zdecydowanym zwycięzcą okazało się sisu. Czym właściwie ono jest?

Sisu to typowo fińskie pojęcie, które nie posiada bezpośrednich synonimów ani dokładnych odpowiedników w innych językach. Pochodzi od słowa ,,sisä” oznaczającego ,,wnętrze”.

Wielu Finów kojarzy sisu z ekstremalnymi przeciwnościami losu, a dokładnie z umiejętnością ich pokonywania. To siła, którą należy w sobie odnaleźć, by przetrwać i powrócić do normalności, na przykład po traumatycznych wydarzeniach. Oznacza także zdolność podejmowania działań i załatwiania różnych spraw.

Legendarna moc

Finowie utrzymują, że sisu odegrało ważną rolę w historii ich kraju. Miało być jednym z czynników, które wpłynęły na uniezależnienie się od Rosji. Dzięki niemu mieszkańcy Finlandii odnaleźli w sobie pozytywną energię. Dało im to powód, dla którego przetrwali jako naród na zimnej północy. Sisu często bywa też wyjaśnieniem fińskich osiągnięć w sporcie, a także wielkich wyczynów związanych z wytrzymałością fizyczną. Veikka Gustafsson stał się narodowym symbolem sisu w latach 90-tych, kiedy jako pierwszy fiński alpinista wspiął się na Mount Everest. Miało to miejsce w 1993 r. Gustafsson zdobywał również szczyty na Antarktydzie, jeden z nich nazwał ,,Mount Sisu”. Sisu było ponadto imieniem jego syna.

Filozofia życia

Pomimo swojej popularności sisu nie było wcześniej rozpatrywane jako zjawisko psychologiczne. Podjęła się tego dopiero Emilia Lahti, badaczka z Uniwersytetu Aalto. Jak twierdzi, zależało jej na wzbogaceniu dyskusji na temat sisu.

Choć powszechnie wiadomo, że sisu jest przejawem wewnętrznej siły, zdaniem Lahti niekiedy wymaga jednak nieco łagodniejszego podejścia. Jego brak może sprawić, że staniemy się zbyt bezwzględni, zarówno wobec siebie, jak i wobec innych.

W najlepszym przypadku sisu oznacza elastyczność, umiejętność dostosowania się do sytuacji. Dlatego kluczowym elementem jest aktywna obserwacja naszego położenia. Musimy zaakceptować to, że czasami zachodzi potrzeba zmiany obranego kierunku i zmniejszenia nacisku na niektóre kwestie.

Równowaga to podstawa

Warto zauważyć, że istnieje również mroczna strona sisu. Niekiedy bowiem postawa, która dotąd zapewniała nam dobre samopoczucie, zaczyna działać destrukcyjnie na naszą psychikę. Może na przykład sprawić, że będziemy podejmować zbyt wiele wyzwań, mieć za duże wymagania względem siebie i bliskich lub uparcie powtarzać te same błędy. W tej sytuacji porażka, brak perspektyw i konieczność proszenia o pomoc zaczną wydawać nam się czymś haniebnym.

Chcąc uniknąć niepotrzebnej frustracji, powinniśmy wystrzegać się zaślepienia jednym celem i kompulsywności. Należy pamiętać, że sisu uczy nas dostrzegać dobre strony sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, zamiast z nią walczyć. Niemniej jednak czasami konieczne jest poddanie się. W przeciwnym razie skończymy na skraju wyczerpania i z innymi problemami zdrowotnymi. Nie jesteśmy maszynami. Wystarczy więc, że damy z siebie wszystko.

,,Życie nie może być ciągłą walką, ale nie powinno też ograniczać się jedynie do pozostawania w strefie komfortu. Trzeba odnaleźć równowagę, która pozwoli nam poznać własne umiejętności” podsumowuje Emilia Lahti.

Udostępnij wpis
Newsletter

Zapisz się do Newslettera i otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach i promocjach

Wysyłając swój adres mailowy wrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych – Administratorem danych osobowych jest firma Trzecia Połowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul Sarmacka 1A/82

Popularne wpisy